Sulejówek zagrał w Mińsku

W niedzielę, 25 listopada 2012 w rzymskokatolickim kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP miała miejsce kostiumowa inscenizacja, upamiętniająca 137. rocznicę zaślubin Michała Elwiro Andriollego z Natalią Heleną Tarnowską. Kroczący w orszaku weselnym przekrój postaci literackich, pisarzy i narodowych bohaterów zdobił uroczystość oraz dodawał splendoru, czym niechybnie zadziwiłby się nawet sam artysta

Andriolli się żeni!

Sulejówek zagrał w Mińsku / Andriolli się żeni!

Inicjatorami przedsięwzięcia byli uczniowie, absolwenci, rodzice, przyjaciele i nauczyciele dwóch szkół z Sulejówka – Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Zespołu Szkół nr 1, Muzeum Ziemi Mińskiej, fundacja im. M. E. Andriollego oraz miński oddział PTTK. Aktorzy inspirowani pomysłem oraz prowadzeni reżyserską wizją nauczycielki języka polskiego z Sulejówka Krystyny Pachnik, studentów I roku filologii polskiej UW i UKSW – Tomasza Jackiewicza oraz Macieja Koszewskiego umysłem i sercem wkroczyli w dziewiętnaste stulecie. Na zaślubiny znanego artysty przyszli w strojach z epoki, a uszczegółowionej prawdy na temat tej uroczystości szukali w zapiskach kronikarskich.

Ogromne zaangażowanie, merytoryczna wiedza, radość tworzenia historycznej pamięci oraz energetyczna młodość twórców inscenizacji – wszystko to pozwoliło uchwycić z perfekcją chwilę z 1875 roku.

- Andriolii jest w nas – mówiła dyrektor LO w Sulejówku Teresa Rek, chwaląc kilkuletnie w tym zakresie dokonania uczniów. Zapraszała jednocześnie na grudniowe obchody święta szkoły oraz na otwarcie werandy w stylu świdermajer.

 

Przy świetle kandelabrów pannę młodą (Magdalena Nowakowska) do ołtarza poprowadzili Marcin Jakubowski oraz Arkadiusz Śliwa, burmistrzowie Mińska Mazowieckiego i Sulejówka. Niezwykle przejęty rolą młodego Karol Ciemięga z namaszczeniem recytował słowa przysięgi małżeńskiej, z wypiekami na twarzy patrzył w oczy swej ukochanej i tym samym oddawał prawdę o miłości obojga bohaterów zaślubin. Śpiew Zuzanny Gierczyckiej i Michała Śmigielskiego, a także dźwięki skrzypiec Adama Mikulskiego zdobiły i muzyczną klamrą dopełniały uroczystość. Religijnego obrzędu małżeństwa dokonał ksiądz Piotr Paderewski, niegdyś proboszcz parafii mińskiej, którego postać mądrze i wiernie wymalował Maciej Koszewski. List św. Pawła o miłości przybliżył młodym i wszystkim wiernym w kościele ksiądz drugi, czyli Tomasz Jackiewicz.

Tego wieczoru nie zabrakło także życzeń od weselnych gości, okrzyków radości, uścisków i oczywiście planów na przyszłość. Wszak postać i życie Andriollego kryje w sobie jeszcze niejedną taką perełkę.

Numer: 2012 48   Autor: Teresa Romaszuk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *