JakubówJakubów w Jędrzejowie

Festyn plonów co rok w innej wsi to pomysł władz gminy Jakubów. A jeśli dziewiąty, to początki tej dożynkowej sztafety sięgają czasów wójta Stanisława Piotrowskiego, u którego obecna wójt Hanna Wocial była sekretarzem. Teraz włączyła do święta plonów dyskotekowe pożegnanie lata i tak powstała swojsko-polowa papka ku uciesze nie tylko gawiedzi. Zasada dla każdego coś miłego nie zawsze się sprawdza, ale na scenie musi się coś dziać, a publika dostawać co chwila kolejne emocje. Zabrakło ich tylko przy ocenie wieńców, której po prostu nie było...

Plony bez korony

Można z dożynek zrobić tylko rewię disco- polo, a można też pokazać ludzi i kulturę gminy. Można tez zgromadzić przed sceną kilkadziesiąt wieńców. Wystawiły je w Jędrzejowie zarówno wsie z gminy Jakubów: Kamionka, Wiśniew, Szczytnik, Rządza, Mistów, Jędrzejów Nowy, Jakubów, Leontyna, Jędrzejów, Ludwinów i Anielinek oraz Budy Janowskie, Janów, Ignaców, Leonów, Wiciejów i Tyborów z gminy mińskiej i cegłowskiej. Szkoda tylko, że jednakowo nagrodzono dzieła i dziełka. To tak, jak posadzić na tronie króla bez korony. No, chyba, że ten ktoś jest Stańczykiem.
Za to już w konkursie na zagrodę wiejską nie było populizmu. Tu zdecydowanie wygrał Zygmunt Zych ze Szczytnika przed Małgorzatą Dąbrowską z Mistowa, przed trzecią także mistowianką Aliną Parol oraz czwartą Jadwigą Kosowską z Leontyny.
Za piękny ogród laury i kasę wzięła Zofia Wójcik z Turku, a za nią Lidia Krasna z Wiśniewa, Marta i Tadeusz Kukawscy z Izabelina oraz wyróżnieni - Aniela Chrzanowska z Jakubowa, Wiesława i Jerzy Grzesińscy z Jakubowa oraz Janina Gruba z Woli Polskiej.
Z roku na rok przybywa gmin, które mianują obywateli swoimi przyjaciółmi. Przybywa też owych zasłużonych, a w tym roku do nominatów dołączyli: Elżbieta i Andrzej Karlikowscy, Marianna Murzynowska, Jacek Lipiec, Andrzej Solonek, Karol Chróścik, Piotr Rawski oraz sześć jednostek OSP – Jakubów, Jędrzejów Nowy, Wiśniew, Ludwinów, Łaziska, Mistów i Moczydła. Jak widać nazwiska i nazwy wyraźnie łączą się z gminną władzą lub służą lokalnej społeczności.
Były też nagrody większego kalibru, bo od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dzięki staraniom Ewy Nalewki z KZRKiOR na odznakę zasłużonego dla rolnictwa zarobił Sławomir Gołębiowski z Brzozówki, Bożena Bartnicka z Ludwinowa, Andrzej Konca i Wojciech Wąsowski – obaj z Jędrzejowa Nowego.
To wszystko załatwiono w dożynkowe popołudnie, a wcześniej scena pachniała chlebem i prezentacjami lokalnych artystów. To nie tylko połączone siły zespołów ludowych, które opiewały nie rozkosze życia nad Rządzą, ale i pod rządami wójt Hani, jak ją tu wszyscy nazywają. Na scenie pokazały się także dzieci z gminnych szkół, a konkurs śpiewaczy wygrali Maria Michalec, Maria Świątkowska, Cezary Wocial i Paulina Królak.
Co ciekawe, pod sceną nie było pusto. Plac wypełniły nie tyko krzesła vipów, ale i rodzice młodych artystów. Owacje wzrastały wraz z czasem, a już wieczorem plac zamienił się w disco-polową salę tańca.

Numer: 37 (884) 2014   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *