Śladem naszych artykułów

– Szanowny Panie Redaktorze, chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że w Tygodniku Co słychać? w numerze 45/2012 „Usterki ściekowe” zostały opublikowane niezgodne z prawdą informacje – napisał do nas Marcin Gajowniczek, pracownik urzędu gminy w Latowiczu. – To nieprawda, w artykule przedstawione zostały fakty, które podane były na sesji rady gminy, a także wyrażone przez wójta i krytykującego rolnika – zaprzecza autor.

Kto ma rację? Pewne fakty wskazują, że i nikt, i wszyscy. Wszystko przez...

Pomylone szamba

Śladem naszych artykułów / Pomylone szamba

Nasz respondent twierdzi, że w artykule Usterki ściekowe główną winą za stan oczyszczalni Paweł Rosik obarcza konserwatora gminy Latowicz, którym jest akurat Gajowniczek.

- Nie ukrywam, iż zakres moich obowiązków jest bardzo duży, a dozór nad przydomowymi oczyszczalniami ścieków jest kolejnym zleconym mi zadaniem. Pragnę zauważyć, że z powierzonych obowiązków wywiązuję się sumiennie, zawsze reaguję na wezwania, nawet w dni wolne od pracy, pomagam w miarę możliwości technicznych, zarówno w przypadku kanalizacji, jak i przydomowych oczyszczalni ścieków – ni to się skarży, ni tłumaczy konserwator.

A co – jego zdaniem – wynika z artykułu? Ano to, że jest odpowiedzialny za pilnowanie inwestycji. Z tym stwierdzeniem nie może się zgodzić, ponieważ został zatrudniony jedynie na stanowisku konserwatora. Oczywiście odwiedza budowę, ponieważ zależy mu, aby oddane do użytku urządzenia nie sprawiały problemów w późniejszej eksploatacji.

Wynika także, iż bardziej interesował się długością łańcucha psa pana Rosika niż jego oczyszczalnią. Tu zaprzecza kategorycznie i... ma rację. To Rosik pomylił go z innym urzędnikiem i całe odium spuścił na Gajowniczka.

- Na sesji Rady Gminy pan Rosik nie użył takich słów w stosunku do mojej osoby. W artykule znalazły się również kolejne nieprawdziwe informacje, takie jak: „do użytku oddano już 180 oczyszczalni”, „do nieszczelnego zbiornika wpływa z jednej strony woda podskórna, a z drugiej opadowa niosąc ze sobą piasek...”. Autor nie wskazał, na jakiej podstawie wysuwa takie wnioski, nie powołuje się na żadne badania, które mogłyby wykazać tego typu usterki. Gdyby autor artykułu chciał przedstawić problem, zwróciłby się do urzędu gminy, to uzyskałby dane, które pozwoliłyby mu na napisanie rzetelnego artykułu – tłumaczy Gajowniczek.

 

Autor wszystkiemu zaprzecza, bo... przedstawione zostały fakty, które podano na sesji rady gminy, a także wyrażone przez rolnika i wójta. Właśnie podczas sesji odczytane były zarzuty mieszkańca gminy – Rosika odnoszące się do zbyt małego nadzoru budowy jego oczyszczalni przydomowej ze strony gminy. Pośród wielu skarg wymieniane było też kilkakrotnie nazwisko Gajowniczka. Rosik zarzucał, że podczas którejś z jego wizyt nakazywał mu podłużyć łańcuch psa. Jest to w pismach od Rosika do wójta, które czytane były na sesji. Jeśli zaś chodzi o nieszczelność oczyszczalni, to dziennikarz oczywiście nie robił stosownych badań, a na własne oczy widział, jak przez nieszczelność wraz z wodą zewnętrzną wpływa też piasek. Informację zaś o ilości wybudowanych oczyszczalni miał od wójta, z którym osobiście rozmawiał w przerwie sesji.

Sumując – zarzuty są mało zrozumiałe, bo przecież biuro rady posiada protokół z obrad radnych, a do niego załączona jest skarga Rosika na wójta.

 

Nie byłoby problemu, gdyby Gajowniczek nie posunął się do recenzji o tyle niesprawiedliwej co naiwnej.

- Zdaję sobie sprawę, że każda gazeta, aby przetrwać na rynku musi w jakiś sposób przyciągnąć do siebie czytelnika, jednak pisząc artykuł nie można tak bardzo mijać się z prawdą – zarzuca wydawcy Cs.

Panie Gajowniczek, nie musimy pisać nieprawdy ani epatować krwią czy chwytami brukowców, by istnieć. Natomiast takie myśli mogły powstać tylko w głowie człowieka, który ma jedynie powierzchniową wiedzę o mediach. Nie jest dziwne, że każdy dba o własny stołek, ale czy musi w swojej obronie obrażać tygodnik sprzedający się z powodzeniem 18 lat na rynku? Pewnie, że nie musi, a nawet – jako urzędnik – nie powinien.

Numer: 2012 48   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *