Tydzień z prawem (37)

Pracuję w niewielkiej spółce na stanowisku kierownika sprzedaży. Ze spółką związany jestem od wielu lat i przeszedłem w niej wszystkie szczeble kariery. Zdobyte doświadczenie chciałbym wykorzystać przy budowaniu swojej działalności nie rezygnując jednak z umowy o pracę w spółce. Przedmiot mojej działalności pokrywa się z przedmiotem działalności firmy, w której pracuję, nie podpisałem jednak w spółce umowy o zakazie konkurencji. Czy w razie gdy pracodawca dowie się o moim dodatkowym zajęciu może mnie zwolnić z pracy? W jakim trybie?

Konkurent na bruk

Tydzień z prawem (37) / Konkurent na bruk

Działalnością konkurencyjną wobec pracodawcy są czynności zarobkowe podejmowane na własny rachunek (jako przedsiębiorca) lub na rachunek osoby trzeciej (jako pracownik, zleceniobiorca i tym podobne), jeżeli te czynności pokrywają się, przynajmniej częściowo, z zakresem działalności pracodawcy. Dotyczy to zarówno produkcji towarów lub świadczenia usług tego samego rodzaju, jak i towarów i usług zbliżonych do działalności pracodawcy, które mogą je zastąpić. Umowa powinna określać rodzaje działalności zakazanej dla pracownika oraz terytorium objęte tym zakazem.
Definiując naruszenie omawianego zakazu, Sąd Najwyższy stwierdził, że obowiązki wynikające z umowy o zakazie konkurencji narusza taka działalność pracownika, która jest przez niego rzeczywiście prowadzona, adresowana do tego samego kręgu odbiorców i która choćby częściowo pokrywa się z działalnością pracodawcy i realnie zagraża jego interesom.
Należy wskazać, że zgodnie z kodeksem pracy pracownik zobowiązany jest dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, a także przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach. Obowiązek powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej szkodzącej pracodawcy, konieczność powstrzymywania się od ujawniania tajemnic przedsiębiorstwa – to nie jest tylko kwestia umowy o zakazie konkurencji. Taki obowiązek ma każdy z pracowników.
Ścisły związek między obowiązkiem dbałości o dobro zakładu pracy a prowadzeniem przez pracownika działalności naruszającej interes pracodawcy wynika także z wyroku Sądu Najwyższego, który jednoznacznie stwierdza, że prowadzenie działalności konkurencyjnej pomimo nie zawarcia umowy o zakazie konkurencji może naruszyć obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy i może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, a nawet przyczynę jej niezwłocznego rozwiązania czyli w trybie dyscyplinarnym.
Ponadto takie działanie może stanowić uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Prowadzoną przez pana działalność gospodarczą należy zatem oceniać z punktu zagrożenia interesów dotychczasowego pracodawcy. W pana przypadku można mówić o możliwości rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika czyli zwolnienia dyscyplinarnego.

Numer: 36 (883) 2014   Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk oraz Adwokat Anna Pelc





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *