Szlachetne paczki 2012

Święta to nie tylko zakupy, wyprzedaże, ryby i pożyczki-chwilówki. Także paczki, a wśród nich szlachetne. Wszak wspominaliśmy już o akcji w zeszłym tygodniu, ale przypominamy, bo właśnie kończy się nabór wolontariuszy. – Warto pomagać – namawia Joanna Stosio, liderka rejonu mińskiego wraz ze swoimi wolontariuszami

Dobroć na święta

Szlachetne paczki 2012 / Dobroć na święta

W 2011 roku szlachetna paczka dotarła z pomocą do ponad 11 000 rodzin w 400 różnych miejscach w całej Polsce. Przekazano pomoc wartą ponad 12 milionów złotych, wywołując przy tym niezwykłe emocje i zalewając kraj falą dobroci. Ten wynik to zaangażowanie i poświęcenie niezliczonej liczby wolontariuszy, partnerów, darczyńców, ludzi świata kultury, sportu. Swą bezpośrednią pomocą projekt wsparli , między innymi prezydent Bronisław Komorowski z żoną, a paczkę dla jednej z rodzin przygotował Mariusz Czerkawski, Jerzy Dudek i wiele innych postaci. W projekt zaangażowane są bezprecedensowo największe stacje telewizyjne, radiowe oraz media lokalne.

Powyższe fakty świadczą o tym, że mimo wszystko w ludziach drzemią wielkie pokłady dobroci, które wspólnie możemy zamienić w konkretne czyny.

Projekt opiera się na modelu pośrednictwa dobroci – wolontariusz odwiedza jedną rodzinę, dla której darczyńca przygotowuje paczkę zawierającą to, czego rodzina naprawdę potrzebuje. A w praktyce wygląda to następująco.

Najpierw: wolontariusze w swoim środowisku docierają do rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji materialnej i poznają ich konkretne potrzeby. Następnie: opis każdej rodziny wraz z listą konkretnych potrzeb trafia do bazy danych na stronie www.szlachetnapaczka.pl. Wreszcie darczyńca wybiera konkretną rodzinę z bazy danych i wraz z przyjaciółmi lub kolegami z pracy przygotowuje dla niej świąteczną paczkę, którą dowozi do magazynu w Mińsku Mazowieckim. Stamtąd wolontariusze dostarczają ją do domów osób potrzebujących.

 

W tym roku w Mińsku i najbliższej okolicy zostało włączonych do bazy danych ponad 80 rodzin, które czekają na swoich darczyńców. Wśród potrzebujących są osoby niepełnosprawne, rodziny wielodzietne, samotne matki i ojcowie, którzy utrzymują się z niewielkich dochodów. Potrzebują ludzi, którzy pomogą im w trudnym okresie życia. Mądra pomoc poprzednich edycji Szlachetnej Paczki zmotywowała ludzi do zmian i wielu z nich poprawiło swoją sytuację życiową.

Darczyńcy, którzy już dołączyli do projektu to urząd miasta w Mińsku Mazowieckim, starostwo powiatowe, wiele szkół i osób prywatnych.

– Grupa 30 wolontariuszy przez miesiąc odwiedziła ponad 100 rodzin w naszym rejonie i kwalifikowała je bądź nie do udziału w projekcie. Obecnie potrzebna jest promocja akcji, bo nabór darczyńców trwa do końca listopada – prosi Joanna Stosio.

Wobec takiej prośby nie możemy być obojętni i przyłączamy się do akcji. Niech wszystkim w czasie świąt będzie lepiej...

Numer: 2012 48   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *