Mińsk MazowieckiMińsk Mazowiecki okazjonalny

W sobotę, w cieniu zabytkowego pałacu Dernałowiczów odsłonięto okolicznościową tablicę upamiętniającą 50- lecie funkcjonowania Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Symboliczny kamień pamięci dopełnił realizację zamierzeń, związanych z jubileuszem i stał się zwieńczeniem obchodów

Pamięć w kamień

Przy parkowej alejce spotkało się wielu miłośników historii ziemi mińskiej, przedstawicieli Towarzystwa oraz animatorów przedsięwzięcia. Pomagało wielu ludzi, o czym wspominał prezes Tomasz Adamczak. To Adam Szczepaniak, Małgorzata Parol, Ireneusz Kuśmierski, Robert Patoka, Jacek Sawicki, Uraszula Soroka, Diana Rokicka, Magdalena Jackowicz czy Krzysztof Arcimowicz.
Msza święta w intencji zmarłych i żyjących członków TPMM oraz okolicznościowe życzenia z pewnością nie mogą uhonorować w pełni społecznego zaangażowania, które w latach 1962- 2012 dla dobra historii miasta i okolic oddano, a przecież działalność Towarzystwa sięga okresu międzywojnia i 1938 r. – Lata te to także okres serdecznych kontaktów międzyludzkich, mówiła, życząc równie owocnej współpracy Maria Ekiel-Jeżewska, wnuczka Józefa Sylwestrowicza, prezesa w latach 67-69. Bezmiar wieloletniego zaangażowania oraz dociekliwość i dbałość o szczegóły członków, ukazują chociażby prace historiograficzne, mińskie roczniki oraz liczne opracowania książkowe i broszury. Wydawnictwa TPMM są ważnym miejscem upowszechniania dorobku Towarzystwa i promocji miasta oraz regionu. Rozsyłane są do najważniejszych bibliotek w kraju, w tym do Biblioteki Narodowej i Jagiellońskiej w Krakowie.
– To spotkanie jest aktem dziękczynienia za te liczne dokonania, mówił podczas święcenia tablicy ks. Cezary Winiarek. Udzielając błogosławieństw, Listem św. Pawła do Filipian namawiał jednocześnie do radowania się w Panu i podobnej gorliwości, o czym pamiętać z pewnością będą wieloletni przyjaciele TPMM, chociażby Bartosz Mendyk, Piotr Nowicki, Leontyna Sprzątczak, Mariusz Dzienio, Lilla Kłos, Joanna Wilczak, Alicja Gontarek, Damian Sitkiewicz czy Barbara Sosnowska-Dzienio.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali byli prezesi TPMM, ich potomkowie i przyjaciele. Ewa Ciąćka-Urbańska (córka pierwszego prezesa Stanisława Ciąćki), wnuczka Józefa Sylwestrowicza, córka Wacława Pieńkowskiego, Andrzej Sadomski (syn wieloletniej prezes Leokadii Sadomskiej), Czesław Gągol, Marek Nowicki, Sławomir Zalewski, Janusz Kuligowski i obecny prezes Tomasz Adamczak.
Przed nimi wiele pracy. Wycieczki, X jubileuszowa sesja Z Mazowieckich Piasków, test wiedzy o historii Mińska, trzynasta już kwesta na miejskim cmentarzu, plany wydawnicze, współpraca ze środowiskiem nauczycielskim i angażowanie młodych w działalność, to nie wszystko. Począwszy od czerwca tego roku spotykają się przy ul. Piłsudskiego 27, nowej siedzibie Towarzystwa. Chcieliby wyremontować to miejsce, a w pomieszczeniu po magazynach zorganizować salę wystawienniczą.
W podwórzowej scenerii grilla, w zachęcających promieniach zachodzącego słońca i wśród przyjaciół zamykali tego dnia jedno, a otwierali drugie już półwiecze. I miejmy nadzieję, że mińszczanie będą dalej z sercem wspierać działalność TPMM i nie zagubią się, tak mentalnie jak i fizycznie, w powierzchownej scenerii parkowych kamieni pamięci.

Numer: 35 (882) 2014   Autor: Teresa Romaszuk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *