Tydzień z prawem (36)

Jestem pracownikiem niewielkiej firmy. Do końca sierpnia tego roku jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Mogę liczyć na przedłużenie mi umowy o pracę na czas określony o kolejne dwa lata. W tym czasie osiągnę jednak wiek w którym wejdę w okres ochrony przedemerytalnej. Chciałbym się dowiedzieć jakie uprawienia mi przysługują z tego tytułu? Czy w związku z tym będę mógł pracować w tej firmie do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego?

Ochrona ograniczona

Tydzień z prawem (36) / Ochrona ograniczona

Kodeks pracy wprowadza zakaz wypowiadania umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury. Ochrona przewidziana przepisami nie dotyczy nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego. Natomiast według wyroku Sądu Najwyższego, ochronie przewidzianej w kodeksie pracy podlega pracownik, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku uprawniającego do emerytury pomostowej. Zakaz wypowiedzenia obejmuje więc 4 lata wstecz, licząc od osiągnięcia normalnego wieku emerytalnego, co dotyczy także tych pracowników, którzy mają obniżony wiek emerytalny, a także pracowników nabywających prawo do emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Do objęcia tym zakazem nie jest wymagane, aby pracownik miał okres pracy niezbędny do uzyskania prawa do emerytury już na 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Wystarczy taki okres, że po doliczeniu do niego dalszych 4 lat pracy w dniu osiągnięcia wieku emerytalnego łączny okres zatrudnienia uprawnia do emerytury. Sąd Najwyższy stwierdził, że przewidziany w kodeksie pracy zakaz wcześniejszego wypowiedzenia umowy o pracę nie dotyczy umowy o pracę zawartej na czas określony, która uległaby rozwiązaniu przed uzyskaniem prawa do emerytury.
Skuteczne też będzie wypowiedzenie złożone przed rozpoczęciem tego okresu, nawet jeżeli rozwiązanie umowy o pracę nastąpiłoby już w okresie ochronnym. Zakaz wypowiedzenia obejmuje wszystkie rodzaje umów tj. umowy na czas nieokreślony i okres próbny, a także, jeśli strony dopuściły wcześniej jej wypowiedzenie - umowy na czas określony. Zakaz wypowiedzenia obejmuje także zmianę (pogorszenie) warunków pracy lub płacy. Pracodawca może jednak bez przeszkód rozwiązać umowę o pracę ze skutkiem natychmiastowym chronionemu pracownikowi, jeśli spełnione zostaną przesłanki przewidziane dla zastosowania trybu dyscyplinarnego. Pana to nie dotyczy, więc mimo iż będzie panu brakować mniej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, umowa zawarta na czas określony rozwiąże się z upływem okresu, na jaki ją zawarto tj. z upływem dwóch lat i nie ulegnie ona przedłużeniu, chyba że pracodawca zdecyduje inaczej.

Numer: 35 (882) 2014   Autor: Adwokat Anna Pelc





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *