Razem wakacyjnie
Międzypokoleniowy Zespół Razem pracuje już ponad 5 lat przy Kałuszyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Domu Kultury. Co roku zdobywa nowe umiejętności, nowe doświadczenia i sukcesy. Jest to wyjątkowa grupa gromadząca chętnych od wieku młodzieżowego do dziadkowo-babciowego
Od juniora do seniora
Swoje umiejętności zespół prezentuje na koncertach, przeglądach i konkursach wojewódzkich, krajowych i międzynarodowych. Znajduje się często na podium w szeregu najlepszych zespołów. Folklor to główny kierunek działalności grupy. Priorytetem jest teatr obrzędowy. Zrealizowali wiele widowisk scenicznych opartych na zwyczajach ludowych, w tym swaty, obrzędy weselne od rozplecin do oczepin, a potem przenosiny i chrzciny. Także legendarne postrzyżyny u Piasta oraz obrzędy dożynkowe, na święto chleba, kolędowanie i okolicznościowe przedstawienia z rożnych pobudek. Obecnie zespół pracuje nad nowym obrzędem, ale opiekunka Teresa Kowalska nie chce niczego zdradzać, bo to jeszcze niespodzianka. Mówi zaś o podnoszeniu poziomu artystycznego. Służą mu warsztaty pod kierunkiem fachowców i artystów zawodowych. Mieli już we współpracy z Zamkiem Królewskim i Muzeum Etnograficznym w Warszawie zajęcia z etnografii, reżyserii i aktorstwa.
Podczas tegorocznych wakacji zespół został zaproszony przez Stowarzyszenie Razem dla Wszystkich na występy i wypoczynek nad mazurskie jezioro Omulew. Przez trzy dni członkowie zespołu spędzali czas ciekawie i pracowicie. Do południa odbywały się próby czyli przygotowania do powiatowych dożynek i Festiwalu Chleba w Mińsku Mazowieckim. Popołudniami zaś wszyscy pływali na kajakach i rowerach wodnych po pięknych wodach jeziora. Wieczory wypełnione były śpiewami przy ogniskach w Nataci Małej i Jabłonce w okolicach Nidzicy. Widowni nie brakowało, ponieważ echo daleko niosło śpiewanie po mazurskich wodach i lasach. Wrócili z Mazur pełni werwy i pomysłów do dalszej pracy.
Tak więc zespół Razem i w tym roku wystąpi w konkursie X Festiwalu Chleba, godząc gminno-powiatowe dożynki z jubileuszową rewią folkloru i darów ziemi.
Numer: 34 (881) 2014 Autor: Janko Fridayski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ