KałuszynWojaże kałuszynian

Nie usiedzą spokojnie w szkole i w domu, bo zaproszeń na występy nie brakuje. Jak nie na nasz festiwal chleba, to do okolicznych gmin, Węgrowa, Podciernia, Warszawy, a nawet na Litwę. Jadą młodzi i starsi, z Kasianiecki, Razem lub Złotej Jesieni… wszyscy z Kałuszyna i okolicznych siół. Jadą by nie tylko się przejechać – chcą imponować, bawić się i wygrywać

Razem najlepiej...

Wojaże kałuszynian / Razem najlepiej...

Realizując zadanie współfinansowane przez powiat miński, członkowie zespołu Kasianiecka, ich rodzice i Międzypokoleniowy Zespół Razem pojechali do Wilna. Tam odbyły się koncerty oparte na polskiej kulturze ludowej, warsztaty międzykulturowe i spotkania z dyskusjami na temat tradycji i historii Polski oraz dziejów obu narodów.

Uczniowie Szkoły Podstawowej z Kałuszyna uczyli rówieśników z Wileńskiej Szkoły im. Kraszewskiego tańczyć i śpiewać. Efektem tych zajęć był wspólny pokaz umiejętności na scenie.

Pokazali się także w Festiwalu Kultury Polskiej w Wisaginasie. Tym razem suity ludowe połączyli z elementami patriotycznymi i niepodległościowymi. Byli gośćmi Związku Polaków na Litwie, gdzie przy sutym poczęstunku dzielili się swoimi spostrzeżeniami, opiniami i opowieściami.

Zwiedzili także Wilno – jego kościoły, cerkwie cmentarz Na Rosie, modlili się w kościele przy Matce Boskiej Ostrobramskiej. A z wieży TV oglądali niezapomnianą panoramę Wilna. Wieczorem – spotkanie przy wspólnym stole i tradycyjnych litewskich blinach, pyzach czy zapiekanym chlebie z serem. Były rozmowy i przyśpiewki ludowe w wykonaniu seniorów.

Ostatni dzień pobytu związali z historią i przeszłością obu narodów. W Trokach – pomimo deszczu – zwiedzili zamek na wodzie z eksponatami świadczącymi o wspólnych dziejach Polski i Litwy. Oglądali też domki Karaimów.

Tam – w trockiej jadłodajni – próbowali litewskiej tradycyjnej potrawy, czyli pieczonych pierogów zwanych kibinami i gorącego rosołu. Poczuli się jak u siebie, wciąż zauroczeni Polakami mieszkającymi na Litwie, którzy są tak mocno z nami związani, czują swą narodową dumę oraz kultywują tradycje, obyczaje i kulturę polską nie tylko od święta.

 

Pod koniec października Zespół Międzypokoleniowy Razem po raz kolejny uczestniczył w warszawskich senioraliach, przedstawiając przyśpiewki ludowe z tańcami. Byli tam również kałuszyńscy seniorzy pod wodzą Jadwigi Milewskiej ze swoimi scenami kabaretowymi. Oba zespoły zebrały gromkie brawa, co dostarczyło satysfakcji aktorom starszym i młodszym, bo jak zawsze pokazały swój styl i poziom.

A w sobotę 10 listopada aktorzy zespołu Razem uczestniczyli w finale Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Obrzędowych w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Otrzymali nagrodę finansową. Zawarli nowe znajomości i odświeżyli stare z innymi zespołami będącymi również uczestnikami tego konkursu. Zaplanowali już wycieczkę po ziemi kurpiowskiej z przystankami w Kadzidle, Wachu, Myszyńcu i Jednorożcu. Tam czekają na nich warsztaty, pokazy, zwiedzanie i ludowa kolacja z zespołem Kalina.

Życzymy miłej integracji.

Numer: 2012 47   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *