Tydzień z prawem (26)

Kilka tygodni temu trafiłam do szpitala z powodu potrącenia mnie przez samochód. Doznałam urazu nogi i wstrząśnienia mózgu. W szpitalu spędziłam prawie tydzień. Kiedy przebywałam w szpitalu, zgłosiła się do mnie osoba z propozycją podpisania umowy na dochodzenie odszkodowania od sprawcy wypadku w zamian za procent uzyskanej kwoty. Podpisałam tę umowę, ale kiedy wróciłam do domu sąsiadka, powiedziała mi, że korzystała z usług tej firmy i nie była zadowolona. Uzyskała bardzo mało pieniędzy i po bardzo długim czasie. Czy mogę rozwiązać umowę, gdy od daty jej podpisania minął miesiąc?

Haczyki umowy

Tydzień z prawem (26) / Haczyki umowy

W opisanym przez panią przypadku będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Jak wynika z treści zapytania, zawarła pani umowę w szpitalu, a więc poza lokalem przedsiębiorstwa. Jak stanowią przepisy tej ustawy (art.2) konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni od zawarcia umowy. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem. Odnotować trzeba obowiązek nałożony na firmy zawierające umowy poza lokalem przedsiębiorstwa, który stanowi, iż kto zawiera z konsumentem umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, powinien przed jej zawarciem poinformować konsumenta na piśmie o prawie odstąpienia od umowy w terminie, o którym mowa w art. 2 ust. 1, i wręczyć wzór oświadczenia o odstąpieniu, z oznaczeniem swojego imienia i nazwiska (nazwy) oraz adresem zamieszkania (siedziby).W pani przypadku obowiązek ten nie został dopełniony.
Jeśli więc nie została pani poinformowana o prawie do odstąpienia od umowy o obsługę prawną, ani nie otrzymała też wzoru oświadczenia o odstąpieniu, od umowy ma pani 10 dni na odstąpienie od tej umowy od momentu uzyskania informacji o prawie o odstąpieniu. Nie można jednak z tego powodu odstąpić od umowy po upływie trzech miesięcy od jej wykonania.
Po złożeniu takiego oświadczenia nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby zawarła Pani nową umowę z innym podmiotem, który zajmie się dochodzeniem roszczeń od ubezpieczyciela sprawcy wypadku w zakresie szkody tj. m.in. kosztów leczenia, utraty zarobku, a także zadośćuczynienia cierpienia. Może pani także sama wystąpić z roszczeniem, jednak warto zwrócić się o pomoc prawną w celu uzyskania informacji o dokumentacji, jaką trzeba zgromadzić.

Numer: 25 (872) 2014   Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk oraz Adwokat Anna Pelc





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *