Tej wiosny powiat miński świętował swoją 15. rocznicę istnienia. Z tej okazji zorganizowano 15 imprez, a wśród nich festyn z prezentacją dorobku niektórych gmin i szkół powiatu. Obserwowała je garstka fanów, bo na większą publikę mogli liczyć artyści tylko wieczorni. To przez nich plac przed Budowlanką tętnił muzyką i śpiewem do późnych godzin nocnych.
Epilog zabawy
Na drugi już festyn, kończący tradycyjnie bogaty program tego wydarzenia, licznie przybyli zarówno mieszkańcy powiatu, jak i goście spoza jego granic. Spotkanie stało się zwieńczeniem całego cyklu przedsięwzięć, imprez artystycznych, konkursów i plenerów. Otwierając imprezę starosta Antoni J. Tarczyński podziękował wszystkim gminom za prezentację dorobku. I przypomniał, że w przyszłym roku gminy świętują swoje 25. lecie i mają się czym pochwalić. Dziękował samorządowcom za dotychczasową pracę i zapraszał do wspólnej zabawy. A rzeczywiście było się z kim weselić. Zespoły Wrzosowianie, Wrzos, Ludwinianki, Wisienki, Eksplozja czy Fleciki wnosiły zawsze radość życia, umiłowanie trudu codziennej pracy oraz zaproszenie do integracji. Była oczywiście wytańczona polka, miejski folklor, piosenka o pannie Andzi i karuzela z repertuaru Marii Koterbskiej. Zawsze towarzyszyło temu muzyczne zatracenie aż do utraty tchu. Nie zabrakło życzeń samych różowych lat, truskawkowych pól i rajskich jabłek. Starsi wiekiem Jakubowiacy zintegrowali się w śpiewie z nieco młodszymi wnukami. Ustrojeni w czerwień korali i przy dźwiękach akordeonu Zofii Kowalskiej przekonywali, że miłość oraz zgoda prowadzą do jedności, zapewniali też, że będzie słońce i pogoda.
I pogoda była. Wszelkie, także te deszczowe chmury w końcu się rozpierzchły i pozostało tylko wspólne rytmiczne pląsanie z Kasianiecką z Kałuszyna. Sporo adrenaliny wniosły także grupa taneczna Indigo Dance ART, zespół instrumentalny VA Bank, grupa wokalna Dźwiękoczujki oraz kabaretowa Bez Sensu. Artystyczni przedstawiciele gmin Latowicz, Cegłów, Dębe Wielkie, Jakubów, także ci z Kałuszyna i Mrozów pokazali folklor i dziedzictwo kulturowe swych małych ojczyzn. Prawdziwe biesiadowanie zapewniła Kapela Ptasińskich, która muzykowanie ma w genach. Rozochoceni festynowi goście otoczyli gromadą stoiska z grillem oraz kociołek z wiejskim jadłem. Młodsi mogli pokosztować mnóstwa atrakcji, które dlań przygotowano.
Było malowanie twarzy dla dzieci, place rozrywki, zabawy i gry rodzinne, konkursy z nagrodami, pokazy sprzętu strażackiego, wojskowego i policyjnego oraz rowerowy tor przeszkód. Kusiły stoiska producentów lokalnych produktów i tradycyjnej żywności oraz stoiska promocyjne miast, gmin, szkół, także jednostek wojskowych z terenu Powiatu Mińskiego. Z okazji jubileuszu 100-lecia szpital zorganizował spotkanie ze zdrowiem. Zainteresowani mogli zrobić sobie bezpłatne badania profilaktyczne jak pomiar glukozy lub badanie ciśnienia krwi. Można było porozmawiać z dietetykiem, oznaczyć wskaźnik BMI i uzyskać informacje o bezpłatnych programach profilaktycznych.
Część koncertową wypełnili Daniel Gałązka z zespołem oraz zespół Alamo, a późnym wieczorem zespół Piękni i młodzi głośno uczył, jak się weselić i pięknie żyć.
Numer: 25 (872) 2014 Autor: Teresa Romaszuk
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ