Co roku podopieczni, wolontariusze oraz opiekunowie Mazowieckiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Krok Dalej”, często wspierani przez lokalny samorząd, wyjeżdżają na obozy do Okuninki nad Jeziorem Białym. Tym razem, za sprawą autorskiego konkursowego projektu, ich przedsięwzięcie zostanie wsparte finansowo także przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Konkursy na wakacje
Praca prawdziwych, niosących pomoc przyjaciół, wolontariuszy oraz sponsorów, w ciągu niemalże szesnastu lat złożyła się na obecny wizerunek i kondycję Stowarzyszenia. W t ym r oku p ostanowili temu szczęściu jeszcze dopomóc i wystartowali w programie Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014- 2020, którego jednym z działań jest wolontariat. Złożyli tam konkursowy projekt „Jesteśmy wolontariuszami-3”, który został wysoko (190 pkt.) oceniony. Celem projektu jest zwiększenie zaangażowania sprawnych młodych ludzi i osób z niepełnosprawnością w życie publiczne, a tym samym ograniczenie wykluczenia społecznego tych osób. A poprzez rozwijanie ich uzdolnień, sprawności fizycznej, kompensowanie dysfunkcji, także zwiększenie ich samodzielności oraz zaangażowanie społeczne we współpracy ze zdrowymi rówieśnikami. W ramach projektu stowarzyszenie zorganizuje w lipcu obóz szkoleniowo- wypoczynkowy.
- Ponad 60 tysięcy złotych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, 6 tysięcy od Zarządu Powiatu, ponad dwa tysiące z Mazowieckiego Kuratorium Oświaty oraz wkład własny z pewnością zapewnią podopiecznym, opiekunom oraz wolontariuszom szczęśliwe momenty wakacji, mówiła z dumą prezes Grażyna Wiącek. Loteria fantowa, która została przeprowadzona podczas powiatowego festynu także wesprze tę inicjatywę, bo uzbierali tysiąc złotych.
Wspólne spotkania, terapia, nauka, rehabilitacja czy warsztaty, to nie wszystkie atrakcje, które zwykle się proponuje nad jeziorem. Dwunastu podopiecznych, jedenastu członków stowarzyszenia oraz dziesięciu wolontariuszy będzie mogło skorzystać również z zajęć fotograficznych, plastycznych, artystycznych, muzyczno- rytmicznych oraz turystyczno-krajoznawczych. Planowane są stymulujące zmysły kilkugodzinne wyprawy po okolicy oraz całodniowa wycieczka do Lublina. Z pewnością zajęcia będą stanowić dla podopiecznych nieocenione korzyści rewalidacyjne. Każdy z uczestników będzie uczestniczył, jak co roku, w piętnastu godzinach aktywności sportowej. Grupy młodzieżowe będą objęte treningiem sportowym BOCCIA. Jest to, posiadająca walory rehabilitacyjne oraz integracyjne dyscyplina paraolimpijska, w której podopieczni stowarzyszenia świetnie sobie już radzą. Na zakończenie obozu tradycyjnie już zostanie przeprowadzona olimpiada sportowa.
W trakcie obozu zostaną przeprowadzone dla młodzieży warsztaty z zakresu komunikacji interpersonalnej, wolontariatu i rozwoju osobistego wolontariusza, zasad pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, także szkolenia dla rodziców.
Uroki samego miejsca, świeże powietrze, alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu oraz rozwijające umiejętności interpersonalne spotkania, podchody, zabawy, nauka pływania, rejsy po jeziorze Białym, plażowanie czy ogniska, z pewnością dopełnią czar kanikuły.
Numer: 25 (872) 2014 Autor: Teresa Romaszuk
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ