Mińsk MazowieckiMechanik wolności

W ubiegłym tygodniu w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy nastąpiło podsumowanie projektu edukacyjnego w ramach konkursu „2014! Młodzi dla Wolności”. Uczniowie szkoły jeszcze nie tak dawno gościli grupę młodzieży i nauczycieli placówki kształcenia zawodowego BbS 1 „Eike von Repgow” z Magdeburga w Niemczech, a 4 czerwca, w 25 rocznicę pierwszych „demokratycznych” wyborów w powojennej Polsce z zaangażowaniem prezentowali następne i jak się okazało, bardzo udane dzieło ponad stu uczniów szkoły.

Mobilni na czucia

Wpisany do piętnastu imprez jubileuszowych powiatu i realizowany pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ośrodka Rozwoju Edukacji projekt zafascynował wielu młodych pasjonatów. – Jak się okazało lata 80 i 90 XX wieku dla młodzieży są bardzo zawiłe i nie wszyscy potrafili zrozumieć przemiany polityczne jakie zaszły w naszym kraju, przekonywał animator projektu wicedyrektor Janusz Zduńczyk. Zachęcił ich do poznania najnowszej historii Polski, historii przełomu roku 1989 i przemian, które nastąpiły w jego wyniku. Począwszy od grudnia uczniowie Mechanika realizowali poszczególne etapy.
Stan wojenny w dniu 13 grudnia 2013 r., w lutym Okrągły Stół, w marcu, przybliżone inscenizacją skoku przez płot oraz biegiem na dystansie 2500 m strajki robotnicze. A w kwietniu debata ze świadkami czasu przeobrażeń po 1989 roku, to prawdziwy merytoryczny dorobek projektu. Nie tylko zdjęcia, prezentacje, filmy i wspomnienia ale także drzewka wolności stały się ukoronowaniem dzieła. Pierwsze, wraz z dyrektorem Tomaszem Płochockim zasadził starosta Antoni J. Tarczyński. Kolejne 25 krzewów zasadzili uczniowie - Karol Wyszyński, Maria Jagodzińska, Wojciech Karwowski, Krzysztof Orlicz, Mateusz Siporski, Jakub Szczepański, Maciej Odziemczyk, Rafał Jackiewicz, Szczepanik Adam, Krzysztof Bulik, Dominik Rek, Sebastian Rosłaniec, Damian Rosłaniec, Konrad Lipiński, Rafał Stępień, Hubert Przedlacki, Jakub Smater, Daniel Niedek, Krzysztof Kot, Konrad Kuć, Natalia Komorzycka, Patryk Szafiański z Klaudią Ziółkowską, Agata Osica, Maciej Kesner oraz Marcin Romaszuk.
Poza konkursem, w ramach polskoniemieckiej współpraca młodzieży został zrealizowany projekt Dzień Wolności. De Tag der Freiheit.pl. dotyczył wspólnej rocznicy - 25 lat od obrad Okrągłego Stołu w Warszawie i upadku Muru Berlińskiego. Przedsięwzięcie, wspólnie z goszczącą grupą młodzieży i nauczycieli placówki kształcenia zawodowego BbS 1 Eike von Repgow z Magdeburga w Niemczech, zrealizowano w połowie maja 2014 r.
Oczywiście historia nie zdominowała polsko-niemieckiej integracji.Uczniowie poznawali zakątki naszego miasta, zaprosili także do zwiedzania Warszawy. Nie mogło zabraknąć również wjazdu na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki. Zapoznali Niemców z bogatą historią naszego kraju. W Kozłówce zwiedzili Zespół Pałacowo-Parkowy należący w przeszłości do rodziny Zamoyskich. Zwiedzili Kazimierz Dolny. Rynek, Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, ruiny zamku z XIV-XVI w., wieża obronna oraz Góra Trzech Krzyży to główne atrakcje tego miejsca, które jednocześnie wymagały niezłej kondycji fizycznej. Rzecz jasna wszyscy poradzili sobie na piątkę. Gdy wrócili do Mińska, zaprezentowali wykonane pod opieką nauczycieli swoje warsztatowe dokonania. Mecz przyjaźni w piłkę siatkową oraz wspólny grill podsumował międzynarodowe spotkanie. Oczywiście, to nie koniec realizacji drugiej edycji projektu wymiany młodzieży. Mobilna młodzież Mechanika już we wrześniu wybiera się do Magdeburga z rewizytą.

Numer: 24 (871) 2014   Autor: Teresa Romaszuk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *