Powiat mińskiPowiat miński bibliotek

W ubiegłym tygodniu w mińskich bibliotekach świętowano ich tydzień pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”. Jak się okazało mińszczanie lubią czytać, chętnie też w Roku Czytelnictwa z tych kulturalnych propozycji korzystają

Książki w piżamach

Powiat miński bibliotek / Książki w piżamach

W oddziale dziecięcym zagraniczni animatorzy przeprowadzili serie międzykulturowych warsztatów, dotyczących tradycji Hiszpanii i Portugalii.  Odbyły się w ramach projektu Sky is the limit. Animatorzy zaprosili maluchy do kina i bajki Disney’a w języku hiszpańskim. Dla rozluźnienia atmosfery zaproszono dzieci do gier w tzw. kółku. Prowadzący mówili po angielsku, wolontariusze tłumaczyli polecenia, a najmłodsi mogli osłuchać się z językiem oraz z prawidłowym akcentem. Potem nastał czas na bajkę z Myszką Miki oraz na konstruowanie plaży z kolorowego piasku i muszelek. Każde z dzieci mogło łowić ryby, zagrać w szukanie pierścionka oraz skosztować latynoskiej przekąski, którą zrobiło z chleba nasączonego pomidorem, oliwą i solą. Pokrzepieni posiłkiem chętnie poznawali hiszpańskie słowa oraz taniec narodowy – flamenco. Łatwym okazało się także wykonanie hiszpańskiego wachlarza.
Na wieczór piżamowy dało się skusić 28 dzieci, ale podobna nocna uciecha może się prędko nie powtórzyć. W rolę dziadka wcieliła się Asia Kostyra, która czytała dzieciom książkę o aksamitnym króliku. Nie zabrakło też tańców integracyjnych, karaoke, popcornu i pizzy. Szlagierem okazało się ozdabianie poduszek oraz bitwa na nie. Na koniec dzieci zatańczyły z pandą.
Podobały się warsztaty detektywistyczne z Lassem i Mają prowadzone przez Monikę Kłos. Czytanie mapy, szukanie poszlak, rozpoznawanie słownictwa oraz sprzętu kryminalistycznego okazało się nie lada gratką. Podobnie ucieszyły spotkania o tematyce drukarskiej, prowadzone przez firmę Kalander.
Prawie setkę przedszkolaków z Tęczowej Doliny i Promyczka przywiodło spotkanie z Hanną Niewiadomską, autorką książki Bajczytanki pani Hanki. Podobnie liczne było z Urszulą Maksymowicz, z Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego- Działu Zbiorów dla Niewidomych, która czytała dzieciom bajki brajlem.
Wielką radością dla najmłodszych stało się, poprzedzone bitwą na piosenki i zabawą integracyjną spotkanie z poetką Stanisławą Gujską, które miało miejsce w Bibliotece Pedagogicznej.
Można było obejrzeć wystawę ilustracji do wierszy poetki Świat wyobraźni, które przygotowała klasa IIb ze SP-2. Uczniowie tej klasy przygotowali teatralne wystąpienia, inspirowane wierszami pani Stasi. Jak to w wierszach poetki bywa, zachęcały do sennych podróży na koniu z różową grzywą, wędrówek ścieżkami liter, kochania książek, zgadywanek, filozofowania oraz marzeń.
Spotkanie dopełniły opowieści o przyrodzie,
zabawne historie zapamiętane z dzieciństwa oraz kwiaty od dyrektorki Anny Popławskiej. Uczniowie Dąbrówki, Szóstki oraz Jedynki dali się w te wszystkie światy zaprowadzić, a ci ostatni recytowali nawet w rewanżu bardzo humorystyczne wiersze Kerna i Brzechwy.

Numer: 21 (868) 2014   Autor: A.Rosochacka/ Teresa Romaszuk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *