MazowszeEkshumacja pod Okuniewem

Szczątki żołnierza rosyjskiego zostały odkryte pod Okuniewem. Zdefragmentowane ciało, najprawdopodobniej porozrywane w wyniku wybuchu pocisku artyleryjskiego, odnalazło Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy. pl”, które od dwóch miesięcy zajmuje się badaniami dawnego poligonu carskich żołnierzy i późniejszej bitwy pancernej z 1944 r., która rozegrała się m.in. na terenie obecnej gminy Sulejówek, Halinów i Zielonka.

Szczątki z bitwy

Ekshumacja pod Okuniewem / Szczątki z bitwy

Poszukiwacze odnaleźli zwłoki drugowojenne przy drodze leśnej pomiędzy
Okuniewem i Ossowem, pod wzgórzem, na którym zdaniem eksploratorów doszło do starcia niemieckich i sowieckich wojsk pancernych. Porozrywane fragmenty czołgów, pocisków, łuski karabinowe, a nawet srebrne odznaczenie radzieckie wykrzywione pod wpływem wybuchu, to tylko część przedmiotów znajdujących się niedaleko mogiły. W samej jamie grobowej, podczas prac archeologa Roberta Bartoszka, znaleziono szczątki żołnierza. Większość kości nie zachowywały naturalnego układu anatomicznego, były niekompletne, rzucone bezwładnie w dawne stanowisko strzeleckie. Przy czerwonoarmiście znaleziono hełm, oliwiarki do karabinu, guziki, pociski do rusznicy, buty i klamrę od pasa. Na podstawie uzębienia i czaszki archeolog wnioskuje, że
żołnierz był młodym mężczyzną w wieku około 25-35 lat. O odkryciu mogiły została poinformowana policja. Na miejsce przybył też prokurator i straż leśna. Poszukiwacze znaleźli również amunicję, niewypały i granat, co zostało zgłoszone saperom z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie. W innym sektorze lasu, na terenie Sulejówka i gminy Zielonka poszukiwacze odkryli także różne zabytki po carskich żołnierzach, a także pamiątki epoki napoleońskiej i z okresu Postania Listopadowego. Zupełnie wyjątkowym przedmiotem okazał się dużych rozmiarów emblemat z końca lat 40-tych, będący prawdopodobnie dawnym logiem obecnego Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i
Samochodowej w Sulejówku. Mosiężny emblemat ścienny przedstawia Starą 20, legendarną polską ciężarówkę.
Badania MSH „Exploratorzy.pl” prowadzone były na mocy Decyzji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Siedlcach, Lasów Państwowych Nadleśnictwo Drewnica, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku. O poszukiwaniach powiadomiona była Straż Leśna oraz 1.Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki. Patronat honorowy nad poszukiwaniami objął Nadleśniczy Nadleśnictwa Drewnica oraz burmistrzowie Sulejówka, Halinowa i Zielonki.
O odkryciu mogiły żołnierza Armii Czerwonej MSHE poinformowało Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Ambasadę Federacji Rosyjskiej sugerując, że najlepszym rozwiązaniem byłoby pochowanie szczątków zmarłego na jednej z wojskowych nekropolii żołnierzy radzieckich.

Numer: 21 (868) 2014   Autor: Robert Wit Wyrostkiewicz





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *