Powiat mińskiPowiat miński strażacki

W niedzielę 27 kwietnia 2014 r. zakończyło się trwające od 7 tygodni szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP, realizowane w systemie weekendowym. Dwa dni wcześniej strażacy ratowali budynek, gdzie w biały dzień wybuchł groźny pożar...

Wyszkoleni na ratunek

Powiat miński strażacki / Wyszkoleni na ratunek

Przyjeżdżali do KPP w Mińsku z OSP w Siennicy, Grzebowilku, Wólki Dłużewskiej, Dzielnika, Pogorzeli, Starogródu, Wesołej i Cegłowa. Szkolenie zostało przeprowadzone zgodnie z systemem szkolenia członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych przy udziale kadry dydaktycznej Mińska Mazowieckiego oraz funkcjonariuszy Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia KW PSP w Pionkach.
Celem szkolenia było przygotowanie strażaków do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań ratowniczo – gaśniczych, w tym do samodzielnego wykonywania złożonych czynności w ramach zastępu. Szkolenie obejmowało 114 godzin zajęć, a tematyka dotyczyła m.in. pracy w aparatach ochrony dróg oddechowych, działań podczas zdarzeń z materiałami niebezpiecznymi i pożarami, obsługi mechanicznych urządzeń ratowniczych, sprawianie drabin, prowadzenia korespondencji radiowej i... kierowania ruchem drogowym podczas zdarzeń. Ponadto strażacy uczestniczący w szkoleniu przeszli testy w komorze dymowej sprawdzający umiejętności ratowników podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w sprzęcie ochrony dróg oddechowych w przypadku braku widoczności, zadymienia, wysokiej temperatury, ograniczonej przestrzeni czy silnego hałasu. Egzamin składający się z części teoretycznej oraz praktycznej pozytywnie ukończyło 35 strażaków, którzy mogą już uczestniczyć w działaniach ratowniczych OSP.
A w starostwie 25 kwietnia doszło do pożaru. Pozorowanego, bo w ramach ćwiczeń zorganizowanych przez wydział zarządzania kryzysowego i spraw obronnych w Mińsku Mazowieckim przeprowadzono akcję mającą na celu sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji budynku starostwa powiatowego, podczas wystąpienia pożaru. W ten sposób doskonalono współpracę pomiędzy służbami i technikami interwencji w obiektach użyteczności publicznej. Trzeba więc było zabezpieczyć miejsca zdarzenia, nadzorować przebiegu ewakuacji budynku, i gasić pożar z jednoczesnym przeszukiwaniem budynku w celu wykluczenia możliwości przebywania w nim cywilów. Po ugaszeniu pożaru, należało obiekt oddymić i przewietrzyć, by urzędnicy znowu poczuli komfort.

Numer: 18 (865) 2014   Autor: Janko Fridayski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *