Mińsk MazowieckiMińsk pamięci

W sobotę, 26 kwietnia uczniowie i nauczyciele Gimnazjum i Liceum im. Polskiej Macierzy Szkolnej zorganizowali w Miejskiej Bibliotece Publicznej obchody Dnia Pamięci o Holokauście
i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości

Żonkile prawdy

Mińsk pamięci / Żonkile prawdy

Goście mieli możliwość poznać Gutę Tyrangiel Benezrę oraz Marka Kirchebauma, jak również Mariana Turskiego, przewodniczącego Rady Muzeum Żydów Polskich. Guta Tyrangiel Benezra została uratowana przez miejscową rodzinę Jaszczuków, a ojciec Marka Kirchebauma uciekł z miasta po zagładzie getta i po wojnie spisał po polsku pamiętniki. Miński kolekcjoner, kronikarz i historyk pasjonata- członek Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego Mariusz Dzienio przybliżył dzieje społeczności żydowskiej naszego miasta, opowiadał o getcie w Mińsku i przedstawił rodzinne wspomnienia związane z Żydami. Zaprezentowano także film „Lala”, który jest efektem pracy uczniów GiLO i zapisuje wspomnienia ocalonego z Holocaustu Romana Kenta. Film wyrażał pamięć młodych o okrutnej wojennej rzeczywistości i był hołdem dla ofiar zagłady.
Rozmowy, pytania, dyskusje i wspomnienia zakończyły spotkanie. Dzięki młodzieży oraz organizatorce Katarzynie Łaziuk każdy z uczestników otrzymał papierowe żonkile. Płatki kwiatów tworzą sześcioramienną gwiazdę. Przypięte do ubrania są symbolem pamięci o powstańcach w getcie warszawskim.

Numer: 18 (865) 2014   Autor: (red)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *