Powiat mińskiPowiat miński poliglotów

Nikt nie spodziewał się, że pomysł, który ponad 5 lat temu zrodził się w głowie Elżbiety Długołęskiej sprawi, że młodzież zacznie chętniej sięgać po podręczniki do języka niemieckiego. To angielski nadal cieszy się większą sympatią, nie tylko wśród uczniów. Jednak organizatorzy powiatowych konkursów wiedzy o krajach niemieckojęzycznych mają nadzieję, że kiedyś to właśnie język niemiecki będzie królował wśród języków obcych w szkołach średnich.

Ekonom po niemiecku

Piąty powiatowy konkurs o krajach niemieckojęzycznych organizowany w Zespole Szkół Ekonomicznych cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie tylko z racji umiłowania do języka naszych sąsiadów, ale może przede wszystkim dlatego, że w tym roku nagrody dla laureatów były niezwykle kuszące. Ufundowanie tak smakowitych dla młodzieży kąsków jak tablet, czytnik e-booków czy mp3 było możliwe jedynie dzięki wsparciu właściciela piekarni Gromulski. Dodatkowo konkurs objęty był honorowym patronatem starosty mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego. Organizatorzy zapewniają, że konkurs nie jest organizowany jedynie dlatego, aby rozprzestrzenić i zachęcić jak największą ilość młodzieży do nauki, nadal nie bardzo lubianego przez większość, języka niemieckiego. Nie są oni zwolennikami suchego i chłodnego wku-wania słówek, ważne jest dla nich także samo zainteresowanie krajami niemieckojęzycznymi – ich historią, zagadnieniami geograficznymi czy kulturowymi. Jako Polacy powinniśmy interesować się krajami, z którymi sąsiadujemy, a jako członkowie Unii Europejskiej bardziej interesować się Europą.

Nagrody szczęśliwym zwycięzcom wręczyła dyrektorka ZSE Elżbieta Wieczorek. Nie kryła ona dumy, że zwycięzcą okazał się bowiem tegoroczny maturzysta uczący się w szkole pod jej kierownictwem, czyli Piotr Zawadka. Drugie miejsce zajęła uczennica liceum przy ul. Pięknej Paulina Zatorska, z kolei ostatnie miejsce podium przypadło uczniowi klasy wojskowej z Budowlanki – Janowi Struskiemu. Pozostałe miejsca zostały nagrodzone książkami tematycznymi bądź samymi dyplomami. Pamiętajmy jednak, że sukces osiągnęli nie tylko uczniowie. Tak dobre wyniki konkursu nie byłyby możliwe, gdyby nie zaangażowanie i poświęcenie nauczycieli. Symboliczne dyplomy trafiły więc w ręce m. in. Joanny Miller, Magdaleny Kosakowskiej-Gałązki, Marleny Rozbickiej, Karoliny Jackiewicz oraz Ewy Tkaczyk- Ośko.

Zakończenie V edycji konkursu zwieńczyła część artystyczna w całości przygotowana przez uczniów. Ola Gańko, zwyciężczyni XIX Powiatowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej w Siennicy, zaśpiewała dwie piosenki – niemieckojęzyczną, która dała jej zwycięstwo w konkursie oraz utwór rodzimego zespołu Sistars pt. „Sutra”. Piosenki rozdzielone były występem Kuby Oziemczyka, który zagrał na puzonie. Szczęściu i dumie nauczycieli ze swoich uczniów nie było końca. Oby takich konkursów było więcej, a wyniki z roku na rok jeszcze lepsze.

Numer: 16,17(863-864) 2014   Autor: Luiza Dmochowska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *