Powiat mińskiPowiat miński gospodyń

Kto dzisiaj rządzi na wsi? Coraz częściej kobiety-gospodynie, które dzięki unijnym dopłatom i modernizacji gospodarstw nie muszą tak ciężko pracować, jak ich matki i babki. Są też lepiej wykształcone, co pozwala im obejmować funkcję sołtysa, radnego i rywalizować w organizowanej przez doradców rolniczych olimpiadzie wiedzy.

Wygrane na finał

Olimpiadę wiedzy o wiejskim gospodarstwie domowym, przedsiębiorczości i ekologii wymyślono specjalnie dla wiejskich kobiet. Regulamin zakłada, że zwycięzcą nie może zostać zdobywczyni I, II lub III miejsca dwóch poprzednich lat i pracująca zawodowo. W przypadku remisu przeprowadzana jest ustna dogrywka, a gospodyni oddająca test jako pierwsza zdobywa dodatkowo punkt. Zwracana jest także uwaga na skreślanie odpowiedzi i zaznaczanie kolejnych. Test trwa pół godziny, co oznacza, że na każdą odpowiedź mają po 45 sekund. To dużo i mało, bo pytania obejmują szeroki zakres wiedzy, czyli wszystkiego co się zdarza lub może zdarzyć w gospodarstwie rolniczym.

W gminach ochotę do rywalizacji miało po kilkadziesiąt kobiet, zazwyczaj członkiń KGW, zespołu ludowego lub innej grupy działającej na rzecz lokalnej enklawy. Liczba nie zawsze szła w parze z jakością, więc rozrzut punktów był nieraz krępujący. Wygrywały panie z wynikami ok. 30 punktów jak i prawie z kompletem prawidłowych rozwiązań testu wiedzy. Najlepszym wójtowie fundowali pościel, koce, sprzęt gospodarstwa domowego i książki. Do finału powiatowego zakwalifikowało się 30 laureatek, czyli po trzy najlepsze z 10 gmin. I tak z gminy Cegłów – Emilia Wąsowska i Teresa Sankowska z Mieni oraz Jadwiga Kowalczyk z Huty Kuflewskiej. Gminę Dębe Wielkie reprezentują Grażyna Bankiewicz, Barbara Truszewska i Jolanta Abramowska (wszystkie z Dębego), a Dobre – Małgorzata Rydzewska z Rudy Pniewnika, Krystyna Rek z Pokrzywnika oraz Ryszarda Cyran z Czarnogłowia. Z gminy Jakubów do mińska przyjadą Teresa Biegalska z Mistowa, Maria Rudnicka z Jakubowa oraz druga mistowianka – Hanna Wocial. W Kałuszynie wygrała Agata Michalczyk z Garczyna Dużego przed Lidią Gryską z Olszewic i Elżbietą Rek z Garczyna Dużego, a w Latowiczu – trzy wężyczynianki, czyli Lilla Sabak, Barbara Kozicka i Teresa Zagórska. Podobnie było w mińskiej gminie, gdzie stawkę zdominowały zamienianki – Genowefa Szczęsna, Elżbieta Rychlik i Ewa Witowska.
W Mrozach najwięcej punktów miała Józefa Jacak z Woli Paprotni oraz Elżbieta Baranek i Barbara Świątek z Łukówca, w Siennicy – Agnieszka Kępka i Lucyna Drożdż /obie z Bestwin/ oraz trzecia Zdzisława Baytel z Dąbrowy,natomiast w Stanisławowie – A gata Tabor i Bogusława Gryz z Papierni oraz Teresa Kania ze Stanisławowa.

Sprawdziany wiedzy dozorowali doradcy z PZD w Mińsku Mazowieckim pod czujnym okiem przedstawiciela MODRu z Siedlec. Czas oczekiwania na wyniki wypełniali zaś gminni prelegenci, opowiadając gospodyniom o zdrowym żywieniu, bezpieczeństwie podczas prac w gospodarstwie, a nawet o wypalaniu traw. Wszystkie finalistki spotkają się zaś w olimpiadzie powiatowej, która odbędzie się 27 maja w starostwie powiatowym. Tutaj nagrody funduje powiat, a zdobywczyni pierwszej lokaty weźmie udział w olimpiadzie wojewódzkiej w Siedlcach.

Numer: 16,17(863-864) 2014   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *