Powiat mińskiPowiat miński geodetów

Nie lada gratka trafiła się miłośnikom wdrażania systemów informacji przestrzennej w Mińsku. Dzięki zaangażowaniu Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego oraz działającym przy nim Klubie Młodego Geodety na Mazowszu pod koniec marca miały miejsce pierwsze w historii Dni Technik Pomiarowych, które przyciągnęły uwagę ponad 200
osób zainteresowanych tematyką GIS.

Idą na pomiary

Gdy do Mińska Mazowieckiego zawitały czołowe firmy zajmujące się wdrażaniem nowoczesnych technologii w pozyskiwaniu danych pomiarowych i opracowywaniu ich wyników, nastało święto dla osób interesujących się systemami informacji przestrzennej.

Są one wykorzystywane nie tylko w geodezji, ale także w budownictwie czy przemyśle.
Honorowym gościem był starosta Antoni Tarczyński, który został oprowadzony po stoiskach skupiających najlepszy i najbardziej nowatorski sprzęt pomiarowy. Zainteresowanie starosty wzbudził nowoczesny skaner laserowy marki Topcon, który potrafi wymierzyć i zapisać dane kilkuset tysięcy punktów na minutę, dodatkowo umożliwiając dokumentacje wykonanej pracy w postaci zdjęć. Jest to urządzenie, które do obsługi potrzebuje tylko jednej osoby. Wiadomość ta wzbudziła niepokój starosty o wzrost bezrobocia wśród geodetów. Został on jednak uspokojony przez przedstawicieli firmy Topcon informacją, że w geodezji nadal jest tak dużo zadań, że każdy wykwalifikowany pracownik znajdzie dla siebie miejsce.

Najwięcej czasu Tarczyński spędził przy stoisku Geotronics Polska, gdzie prezentowany był śledzący tachimetr, który do obsługi potrzebuje jedynie jednej osoby, dzięki czemu firmy mogą przy mniejszych kosztach podwajać zyski. Istnieje jednak możliwość angażowania w pracę dwóch osób wtedy przy standardowych kosztach firma zyskuje czas przez co może zaangażować się w większą pulę projektów. Oferta obejmuje warsztaty, praktyki i instruktaż na wystawach, takich jak ta zorganizowana w Mińsku. Wśród zwiedzających nauczycieli pojawił się głos obawy, czy oby na pewno uczniowie będą w stanie nauczyć się obsługi tak zaawansowanego technicznie sprzętu. – Firma z założenia jest amerykańska, a to co amerykańskie musi być proste w obsłudze – uspokajał specjalista firmy sugerując, że Amerykanie nie posiadają tak dużej wiedzy technicznej, jak chociażby polscy specjaliści. Pierwsze dni technik pomiarowych nie zakończyły się jednak tylko na instruktażu i zwiedzaniu stoisk z urządzeniami. Kluczową część stanowiły wystąpienia i prezentacje pokazujące sposoby wykorzystania wystawionego sprzętu. Techniki pomiarowe rozwijają się w tak szybkim tempie, że obecnie z informacji zdobywanych za pomocą nowatorskich sprzętów mogą korzystać nie tylko geodeci, budowlańcy czy urzędnicy odpowiedzialni za zagospodarowanie terenu, ale także służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców miast, bo poprzez warstwowanie map i zdobywanie informacji na wielu płaszczyznach udaje się przewidzieć klęski żywiołowe tj. powodzie, trzęsienia ziemi. Także organizatorzy imprez masowych czy każdy, kto chce sprawdzić jak najlepiej i najszybciej przemieścić się z punktu A do punktu B. Możliwe jest to dzięki nowopowstałym portalom internetowym. Wisienką na torcie było przedstawienie funkcjonalności nowo otwartej pracowni dokumentacyjnej, gdzie uczniowie mają możliwość zgrywania danych z pomiarów terenowych wykonanych za pomocą GPS’a.

Numer: 16,17(863-864) 2014   Autor: (ld)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *