HalinówHalinów oświatowy

Rok po nieudanej próbie stworzenia gimnazjum w Brzezinach w końcu się udało. Na ostatniej, nadzwyczajnej sesji radni miejscy zatwierdzili poprawiony plan powołania nowej szkoły, która połączona została z brzezińską podstawówką i już publicznym przedszkolem. Jego głównym atutem ma być nauczanie przedmiotów w dwóch językach – polskim i angielskim. Dzięki temu do Brzezin mają ściągnąć uczniowie nawet z sąsiednich gmin, a do Halinowa – dodatkowa subwencja

Językowe magnesy

Halinów oświatowy / Językowe magnesy

Już w roku ubiegłym burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski próbował przeforsować w radzie pomysł stworzenia w Brzezinach gimnazjum. Projekt uzasadniał prośbami rodziców, którzy zgłaszali takie zapotrzebowanie dyrektorce tamtejszej podstawówki Marzenie Wiśniarskiej. Nie udało się, radni odrzucili uchwałę głównie ze względów ekonomicznych oraz z powodu kłopotliwych zmian w obwodach gminnych szkół.
W zeszłym roku projekt burmistrza zakładał stworzenie gimnazjum dwujęzycznego z dwoma klasami w każdym roczniku. Wiązać się to miało również ze zmianą obwodów. Tym razem Ciszkowski zaproponował jeden oddział dwujęzyczny, czyli po 1 klasie oraz rozszerzenie obwodu na całą gminę. To sprawia, że do gimnazjum w Brzezinach będzie mogło chodzić każde dziecko z gminy Halinów, ale i z gmin sąsiednich. Jak mówił Ciszkowski, takie poszerzenie oferty oświatowej może zachęcić również uczniów z Wiązownej czy Dębego Wielkiego. Wraz z nimi do gminy trafią dodatkowe pieniądze z subwencji.
Stworzenie gimnazjum językowego również zwiększy strumień oświatowej gotówki z budżetu państwa. Zgodnie z obliczeniami burmistrza, w przypadku pozyskania wystarczającej liczby dzieci, szkoła będzie w stanie utrzymać się sama. Jeżeli
jednak gmina będzie musiała dołożyć, to na pewno będą to kwoty mniejsze niż w przypadku zwykłego gimnazjum. Na razie na funkcjonowanie zespołu zabezpieczono w budżecie blisko 1,3 mln złotych. Przewidywana wysokość subwencji to natomiast ponad 8 tys. rocznie na ucznia. Przy 24-osobowych klasach w trzech rocznikach do gminnego budżetu wpływać może nawet ponad pół miliona złotych rocznie.
Wątpliwości co do słuszności powołania gimnazjum miał radny Marcin Sukiennik. Prosił o dokładne analizy kosztowe czy opinię kuratora oświaty. Sugerował też, że połączenie gimnazjum z podstawówką jest rozwiązaniem niebezpiecznym ze względu na różnice wiekowe dzieci. Ciszkowski uspakajał, że to mała, rodzinna placówka, a w podobnym zespole w Okuniewie takie połączenie nie przyniosło negatywnych skutków. Na wszelki wypadek do szkoły zostanie stworzone oddzielne wejście.
– To gimnazjum należy się jak żadnej innej miejscowości, która ma taki potencjał – mówił Andrzej Milczarek, zarzucając Sukiennikowi złośliwość i proponując zakończenie dyskusji. Czekający z niecierpliwością rodzice, uczniowie i nauczyciele nagrodzili go za to gromkimi brawami. Przewodniczącemu Marcinowi Pietrusińskiemu nie pozostało więc nic innego jak ogłosić głosowanie. Projekt poparło 10 radnych, Bogdan Milczarek wstrzymał się od głosu, a Marcin Sukiennik i Adam Ludwiniak postanowili nie głosować w ogóle.
Postawnie gimnazjum dwujęzycznego z Brzezinach stało się więc faktem. Od września będą w nim mogły rozpocząć naukę dzieci, które zdadzą wstępny egzamin językowy. W ciągu 3 lat czekać ich będzie zwiększona liczba godzin zajęć z języka angielskiego, a także obcojęzyczne lekcje biologii, geografii i informatyki. Uczyć ich będzie w większości dotychczasowa kadra pedagogiczna szkoły, bo dzięki stworzeniu gimnazjum dodatkową pracę znajdą tu nauczyciele zatrudnieni dotychczas na niepełny etat. – Dla mnie to wyjątkowo wzruszający moment, ponieważ ponad 80 lat temu mój dziadek wspólnie z mieszkańcami Brzezin i Wielgolasu tę szkołę zakładał, a ja dzisiaj mogę swoją cegiełkę dorzucić do rozbudowy i rozwoju tej szkoły – mówił już po sesji burmistrz Ciszkowski. Dyrektorka Wiśniarska cieszyła się natomiast z rozszerzonej oferty edukacyjnej i zapowiadała wytężoną pracę, by poziom szkoły przyciągał uczniów.

Numer: 15 (862) 2014   Autor: Justyna KowalczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *