Powiat mińskiPowiat umysłów

Dwie imprezy jednego dnia o tej samej porze? Czemu nie, choć można było z góry założyć, że tak wyraziste przypomnienie PRLu przyćmi rozgrywki informatyczne, czyli finał powiatowego gim-bita. Trochę szkoda, ale za to w gali wręczania nagród nie zabrakło mińskich vipów ze starostą Tarczyńskim w roli patrona konkursu

Ścisłe wzloty

O gim-bicie w Mechaniku wie niemal każdy gimnazjalista. Cenią go szczególnie uczniowie uzdolnieni informatycznie, ale nie każde gimnazjum odważa się wystawić reprezentację. W tym roku na zaproszenie nauczycieli przedmiotów informatycznych ZSZ-2 odpowiedziało 26 uczniów z 9 gimnazjów powiat mińskiego, a wśród nich gimnazjum w Mrozach, Stojadłach, Cegłowie, Hucie Mińskiej, Jakubowie i Stanisławowie, a także GM-2 im. Korczaka z Sulejówka oraz mińskie GM-1 im. Andersa i GM-2 im Jana Pawła II .
Etap szkolny polegał na przygotowaniu pracy przedstawiającej znaną postać powiatu mińskiego. Oprócz prezentacji i filmów jury oceniało i punktowało strony internetowe szkół. W ten sposób wyłoniono 10 dwuosobowych drużyn finałowych, które stanęły do rozgrywki w teście wiedzy. W tym roku znacznie trudniejszym, bo – jak twierdzi prowadząca piątego gim-busa wicedyrektor Agnieszka Paja, prestiż i nagrody wymagają solidnej wiedzy.
A było o co walczyć, bo wśród nagród
ufundowanych przez sponsorów znalazły się tablety, zestawy słuchawek i pendrive’y. Najcenniejsze zdobyła drużyna z Sulejówka – Bartłomiej Kawa i Radosław Nagiel – przygotowani przez Dorotę Stępień. Wice mistrzami zostali Bartosz Uściński i Daniel Dąbrowski z Cegłowa pod opieką Karola Sieńkowskiego, a trzecie miejsce zajęli Sylwia Szuba i Radosław Kuźma z GM-2 w Mińsku przygotowani przez Ewę Raczyńską, którzy po dogrywce o włos wyprzedzili jakubowian.
Zwycięzcy z Sulejówka-Miłosny ocenili konkurs jako trudny, a szczególny problem mieli z kilkoma prawidłowymi odpowiedziami na to samo pytanie. To haczyki organizatorów, by test nie przypominał strzelaniny na chybił-trafił. Wyłożyli się na HTMLu, ale i tak w teście byli nie do pokonania. W sumie zdobyli 26 punktów na 35 możliwych za prezentację i wiedzę. Mimo wygranej w Mińsku, wybiorą markowe liceum w stolicy i są pewni, że się tam dostaną.
***
Rok starszy jest również powiatowy i równie ścisły matematyczny Pitagoras Macierzanki. W szóstym konkursie wzięło udział 12 uczniów szkół średnich i 30 uczniów gimnazjalnych o wyrównanych możliwościach. Jednak wśród licealistów wygrał Piotr Gajowniczek z ZSE pod opieką Anny Banaszek, pokonując Jakuba Króla – ucznia Ryszarda Krasickiego z GiLO oraz Karola Jachimowicza z SLO przygotowanego przez Renatę Trześkowską i Krzysztofa Kosuta z Siennicy z opiekunką Małgorzatą Kobylińską.
Z gimnazjalistów najlepiej wypadł Mateusz Sterczewski z GiLO /opiekun Kazimierz Mińkowski/, a za nim salezjanka Klara Mazurek pod opieką Iwony Sabak oraz dwaj uczniowie Renaty Ziółkowskiej – Radosław Kuźma oraz Krzysztof Leszczyński – z mińskiego GM-2.
Jako patron medialny gratulujemy odważnym uczniom i ich opiekunom, a maruderom życzymy więcej informatycznej śmiałości. Warto, bo i Gim-bit, i Pitagoras otwierają horyzonty nie tylko stricte umysłowe.

Numer: 14 (861) 2014   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *