MrozyMrozy Teatralne

Gminny przegląd teatrów dziecięcych i młodzieżowych w Mrozach wystartował już po raz siódmy. I choć nie była to zaskakująca edycja, nie zabrakło ciekawych pomysłów oraz scenicznych talentów. Laureaci prezentowali się podczas finału gminnych dni teatru, który otworzyły bajki Krasickiego w wykonaniu profesjonalnych aktorów

Scena cienia

Mrozy Teatralne / Scena cienia

Do siódmego przeglądu zgłosiło się 11 grup teatralnych z terenu gminy. Na scenie GCK pojawiły się nawet przedszkolaki, nie ustępując grą aktorską starszym kolegom i koleżankom z podstawówek, gimnazjów i liceów. Ci ostatni w tym roku nie dopisali. Honoru starszych aktorów bronił jedynie zespół Igraszki z mroziańskiego zakładu poprawczego i schroniska dla nieletnich.
Grę aktorów oceniało trzyosobowe jury. Zasiadła w nim Jolanta Denejko – reżyser teatralny, instruktor warsztatów teatralnych, animator kultury; Urszula Bartos-Gęsikowska – aktorka i scenograf oraz Michał Gołębiowski – dziennikarz, scenarzysta, reżyser, założyciel oraz członek stowarzyszenia CREATYWNI. Tak profesjonalnym sędziom nie łatwo było dogodzić. Szybko wychwycili błędy, w tym braki dramaturgiczne z
niewielkim zróżnicowaniem napięcia, mało oryginalny repertuar czy ograniczenie aktorów
do recytowania tekstu. – Z naciskiem pragniemy podkreślić, że teatr tworzy sytuacja sceniczna, działanie fizyczne i intencja wypowiadanych słów, czyli wszystko to, co jest poza słowem – mówili członkowie jury.
Ich ocena sprawiła, że nie wszystkie miejsca w poszczególnych kategoriach zostały obsadzone. Z najstarszych statuetkę zdobyły Igraszki Katarzyny Grasiak za spektakl „Czy to na pewno jest bajka o Jasiu i Małgosi?”, choć sędziowie przyznali im jedynie wyróżnienie. Starsze klasy podstawówek stać było tylko na brąz. Za pracę zespołową w przedstawieniu „Skrzynia pełna legend” zdobyły go Mroziki Iwony Jagodzińskiej z SP w Mrozach. Wyróżniono natomiast Zespół klasy VI z Mrozów oraz Oktawki z Grodziska, w tym szczególnie Annę Wojciechowską-Trych za temperament i osobowość sceniczną.
Najlepiej poszło najmłodszym. Kategorię klas I-III podstawówek wygrała „Bajka o małpeczce” młodszej grupy Oktawka, którą przygotowały Beata Miastkowska i Małgorzata Ślązek. Srebra nie przyznano, brąz powędrował do mroziańskim Marionetek, a wyróżnienia wręczono aktorom – Arturowi Kulikowi, Weronice Sęktas, Bartoszowi Krawczykowi i Jakubowi Zagrabskiemu. Przedszkolaki broniły honoru przeglądu. Statuetkę za oryginalny pomysł wykorzystania teatru cieni w „Czerwonym Kapturku” zgarnęły Leśne Ludki Anny Sucheckiej z niepublicznego przedszkola ogrodowego o tej samej nazwie. Na drugich miejscach stanęły natomiast aż dwie grupy. To mroziańskie Promyki z pięknie oprawioną plastycznie „Calineczką” oraz Lipinki za opowieść o przygodach niegrzecznej żabki. Wyróżniono tu Starszaki-Misie za ekologicznego Kapturka, a z aktorów pełną energii i uroku Julkę Kiełczewską.
Zwycięzców szersza publika obejrzeć mogła trzy dni później podczas finału gminnego dnia teatru. Otworzyli go profesjonalni aktorzy – Tomasz Gęsikowski, Stanisław Banasiuk oraz Grzegorz Grzywacz – przedstawiając bajki Krasickiego. Po nich sala oklaskiwała cieniowego Czerwonego Kapturka w wykonaniu Leśnych Ludków oraz twórczo wykreowaną przez Oktawkę opowieść o szukającej przygód małpce Ticie.
– W każdym zespole dostrzegamy potencjał do dalszego rozwoju, widać też wkład pracy instruktorów. Tym bardziej chcielibyśmy, abyście potrafili bardziej rozsmakować się, pobawić materią teatru. Namawiamy do ciekawych eksperymentów – podsumowali członkowie jury, życząc małym aktorom, by zabawa w teatr sprawiała im radość. Miejmy
nadzieję, że w przyszłym roku udzieli się ona nie tylko najmłodszym uczestnikom.

Numer: 14 (861) 2014   Autor: Justyna KowalczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *