Powiat Niepodległej

11 listopada w całej Polsce uroczyście obchodzono święto Niepodległej Polski. O bohaterach tamtych czasów pamiętano również w powiecie mińskim. Za ich poświęcenie i przelaną krew dziękowano nie tylko jak zwykle kwiatami i zniczami, bo każdy starał się wpleść w te coroczne obchody odrobinę oryginalności i serca

Ciałem i duchem

Powiat Niepodległej / Ciałem i duchem

Wyjątkowy pomysł na uczczenie narodowego święta miała gmina Cegłów. To tam postanowiono ducha patriotyzmu wskrzeszać nie tylko artystycznie, ale i sportowo. Zanim jednak w 11-kilometrową trasę ruszyli uczestnicy pierwszego Cegłowskiego Biegu Niepodległości w kościołach odbyły się Msze św. za ojczyznę. Wkrótce rozbrzmiała Rota, a pod pomnikiem pojawiły się biało-czerwone kwiaty. Obchody stały się idealną okazją, by Henryka Konowrockiego – członka AK zesłanego na Sybir – odznaczyć Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, przyznanym mu przez przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Spod pomnika zebrani przeszli do sali OSP, gdzie uczniowie cegłowskiego zespołu szkół przygotowali montaż słowno-muzyczny, pełny tęsknoty za Ojczyzną. W program włączyła się również rozśpiewana Zorza, która wykonała kilka patriotycznych pieśni. A na zakończenie wójta Marcina Uchmana ukwiecono imieninowymi kwiatami i przeniesiono się pod dom myśliwski Jedlina, gdzie już rozgrzewali się biegacze (więcej o I CBN na str. ...).

 

W Dębem Wielkim Wielkim obchody Święta Niepodległości rozpoczęła wieczorna Msza św., którą uświetniły poczty sztandarowe strażaków, uczniów szkół podstawowych oraz kombatantów. O artystyczne doznania zadbali natomiast dębscy gimnazjaliści, którzy pod okiem nauczycielek – Marleny Pilarskiej, Doroty Późnieckiej i Anny Sadowskiej – przedstawili „Obrazy z przeszłości”. Przy zgaszonym świetle uczniowie zaistnieli jako profesjonalna grupa teatralna i wokalna. Julia Kalinowska z SP w Dębem Wielkim zaczarowała zebranych wykonanym na pianinie walcem Chopina, a niezwykłym głosem wzruszała serca Kinga Grala.

Na scenie pojawił się również sam wójt Krzysztof Kalinowski. W jego wykonaniu usłyszeć można było Modlitwę o wschodzie słońca z repertuaru Jacka Kaczmarskiego czy wiersz Myśląc Ojczyzna Jana Pawła II.

 

Mieszkańcy gminy Halinów obchodzili rocznicę odzyskania niepodległości niezwykle paradnie. Uroczystości zorganizowano w Okuniewie, Cisiu i Wielgolesie Brzezińskim. W okuniewskim kościele odprawiono Mszę w intencji Ojczyzny, a później przy symbolicznym grobie poległych w latach 1939-1945 mieszkańców Okuniewa, odbył się apel pamięci i złożono kwiaty.

Na pobliskim cmentarzu natomiast kwiatami udekorowano grób żołnierzy, którzy zginęli w 1920 roku, broniąc Warszawy. Wartę honorową zaciągnęli przy nim harcerze z 63 DH „Ogień” z Okuniewa i cała rodzina strażacka trzech jednostek: z Okuniewa, Długiej Kościelnej i Cisia. Po złożeniu kwiatów orkiestra strażacka odegrała Rotę, a młodzież deklamowała patriotyczne wiersze.

I nie był to koniec uroczystości w gminie. W Cisiu w Centrum Swobodnej Przestrzeni znany historyk prof. Janusz Odziemkowski wygłosił wykład niepodległościowy, a w Wielgolesie Brzezińskim w kościele pw. Matki Odkupiciela odbył się koncert. Na organach grał Piotr Wilczyński, a pieśni patriotyczne śpiewała wspaniałym sopranem Aleksandra Resztik.

 

Kałuszynianie spędzili dzień świątecznie w nastroju podniosłym, choć spokojnie. Po mszy świętej i składaniu wieńców przy pomniku  BOJOWNIKOM O NIEPODLEGŁOŚĆ, przy dźwiękach orkiestry dętej wszyscy przemaszerowali do Domu Kultury na koncert świąteczny dla Ojczyzny. Tam wybrzmiały dwie sztandarowe pieśni Rota i Legiony, a następnie rozsunęła się kurtyna i oczom widzów ukazała się grupa tancerzy rozpoczynając musical od deszczowej piosenki, taniec w pelerynach do Etiudy Rewolucyjnej.

Wykonawcami programu „Patriotyzm? – odpowie ci wiatr” byli członkowie Kasianiecki, Eksplozji i międzypokoleniowego Razem. Połączyli formę musicalową z ludowością i elementami patriotycznymi w piosenkach, a utworem poetyckim był tylko jeden w całym programie – jako motyw łączący akcję „Przybysz – Słonimskiego” .  Było rzeczywiście inaczej, ale jak zawsze tradycyjnie.

 

W Mrozach było wzniośle i jak zwykle bardzo artystycznie. Już podczas uroczystej Mszy zebranym rozdano nalepki z flagą narodową i symbolem Polski Walczącej, a wkrótce złożono kwiaty pod pomnikiem poświęconym bohaterom gminy Kuflew, którzy zginęli w walce o niepodległość. Stamtąd przeniesiono się do GCK, gdzie uczniowie ZS im. A. Mickiewicza przygotowali wzruszające przedstawienie, doceniają siłę polskiej historii.

Zachwytu nad kunsztem aktorskim młodzieży dopełniły narodowe tańce i pieśni patriotyczne w wykonaniu solistów. Po mniej znane piosenki sięgnął natomiast zespół Illuxit sol i chór GCK. Te bardziej popularne wkrótce nuciła już wspólnie cała sala.

 

Uczniowie siennickich szkół uczcili 94 rocznicę uzyskania niepodległości już 9 listopada. Ich spektakl był patriotyczny, ale bez patosu, łapiący za serce, ale nie ckliwy.

Na scenę, przy śpiewie chórku, wyszła dziewczyna ubrana na biało-czerwono. – Jestem Polska – oznajmiła i poprowadziła licznie zgromadzoną publiczność przez wieki. Gdy mówiła, przez scenę przewijały się, niczym cienie, postacie ważne z historii. Wiatr przywiał też białego orła w koronie, ale przegoniły go trzy czarne, co przybyły nagle z Prus, Rosji i Austrii. Po długich latach Polska powstała z martwych, choć w sercach swych dzieci zawsze była żywa.

Po uczniach szkoły podstawowej swój występ zaprezentowała również młodzież z zespołu szkół. A na zakończenie delegacje uczniów, wójt Grzegorz Zieliński, księża Marek Kasprzak i Robert Pogorzelski, dyrektorzy i rodzice złożyli wiązanki przed kamiennym pomnikiem „Za wolną szkołę i ojczysty język”.

 

W Stanisławowie obchody narodowego święta również rozpoczęła Msza św, po której złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniający poległych o niepodległość Ojczyzny. Tam modlitwę poprowadził kapelan pomocniczy powiatowych OSP ks. Wojciech Wojno i odczytano apel poległych ku czci walczących za kraj mieszkańców Stanisławowa i okolic.

Po południu artystycznych wrażeń dostarczali uczniowie klas IV-V ze stanisławowskiej podstawówki przygotowani przez Joannę Rastawicką. Patriotycznie rozśpiewała się również Lira, a orkiestra dęta utworami ułańskimi zakończyła tegoroczną akademię.

Numer: 2012 46   Autor: jk, ak, jaz





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *