Powiat mińskiPowiat miński konkursowy

Zbliżają się wybory samorządowe i być może ten fakt skłonił dwie nauczycielki Chemika do zorganizowania pierwszego w dziejach powiatu konkursu wiedzy o lokalnej władzy. Co Barbara Selerska i Anna Rokicka chciały osiągnąć? Założyły, że pogłębią uczniowską wiedzę o zasadach działania samorządu, a być może rozbudzą lokalny patriotyzm czy – byłoby najlepiej – zachęcą do udziału w wyborach.

Wiedza na elekcję

Powiat miński konkursowy / Wiedza na elekcję

Jak się nietrudno domyślić, organizatorem konkursu był Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Mińsku Mazowieckim w ścisłej współpracy z władzami powiatu.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach przeprowadzonych w formie testów pisemnych składających się z 30 pytań. Do eliminacji przystąpiło 107 uczniów z pięciu szkół – Ekonoma, Mrozów, Budowlanki, Macierzanki i oczywiście Chemika.

Każda szkoła przysłała na finał czworo uczniów, którzy już na wstępie dowiedzieli się, że będą walczyć nie tylko o prestiż, ale też o nagrodę dyrektor Stasinowskiej.

Zdobył ją Janek Gorzałka, uczeń... Chemika. Pokonał on drugiego Adriana Wojdę z Budowlanki, a trzecią lokatą Justyna Górzyńska z Zespołu Szkół Publicznych w Mrozach podzieliła się z Kamilem Wasilewskim, uczniem GiLO.

Uroczyste zakończenie konkursu było intrem sesji rady powiatu mińskiego 5 marca 2014 roku. Wtedy to laureatom wręczono dyplomy okraszone książkami od starostwa i bonami podarunkowymi od rodziców, a zwycięzca nagrodzony został specjalnym upominkiem od swej dyrektorki.

Wręczono także podziękowania nauczycielom, którzy przygotowywali młodzież do konkursu i pracowali w komisjach konkursowych, tj. Annie Abramowskiej z ZS-1, Beacie Wąsowskiej z ZSP w Mrozach, Tomaszowi Adamczakowi z Macierzanki, Arturowi Wróblewskiemu z ZSE oraz gospodyniom konkursu – Annie Rokickiej i Barbarze Selerskiej.

Trudno ocenić poziom konkursu bez sprawdzianu naszych mistrzów na poziomie regionu czy województwa. A szkoda, bo odpowiednia promocja wiedzy samorządowej skorelowana z nagrodami mogłaby przynieść lepszą frekwencję wyborczą i – co za tym idzie – wyższy poziom lokalnego władztwa.

Numer: 12 (859) 2014   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *