Powiat mińskiPowiat jubileuszowy

W tym roku powiat miński obchodzi 15-lecie swojego istnienia. Z tej okazji objął swoim patronatem 15 imprez organizowanych na trenie powiatu. Pierwszym był jubileuszowy X powiatowy konkurs poezji i prozy obcojęzycznej odbywający się w mińskiej Macierzance. Tam w czwartek, 13 marca przez kilka godzin słychać było bajki i baśnie, a wszystkie w obcych językach.

Bajeczne języki

Powiat jubileuszowy / Bajeczne języki

Jubileuszowy konkurs poezji i prozy obcojęzycznej przyciągnął do mińskiej Macierzanki 28 uczniów z 11 szkół powiatu mińskiego. Ich zadaniem była tym razem recytacja bajek i baśni, bo – jak przekonywali prowadzący finał Dominika Pałdyna i Jakub Stojak – mimo wieku, w każdym tkwi dziecko. Pobudzające wyobraźnie opowieści
wybrzmiały w czterech językach: angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim. Oceniało je jury pod przewodnictwem Doroty Koncy (angielski), Marcina Maciejewskiego (francuski), Ewy Tkaczyk-Ośko (niemiecki) i Piotra Cetry (rosyjski).

Po kilku godzinach przesłuchań przyszedł czas na finał i prezentacje laureatów przed publicznością. W poetyckiej scenerii na widowni zasiedli wicestarosta Krzysztof Płochocki i Urszula Soroka z wydziału oświaty i promocji, dyrektorzy szkół oraz nauczyciele. Witała ich dyrektorka szkoły Jadwiga Ostrowska-Dźwigała oraz szkolny zespół instrumentalny.

Zanim jednak rozbrzmiały obcojęzyczne bajki koordynatorka konkursu Aldona Zgutka zaprosiła laureatów po odbiór nagród. Wnet okazało się, że z języka angielskiego najlepszą recytatorką okazała się Aleksandra Sobótka z Dobrego, która przygotowała Małgorzata Radzio. Druga była Martyna Kłoczewiak z GM-2, a trzecie miejsca ex aequo zajęła Paulina Staniszewska z Cegłowa i Julia Antosiewcz z Macierzanki. Wśród francuskojęzycznych kandydatów nie było mocnego na Patryka Bratusia z Sulejówka przygotowanego przez Katarzynę Piwnicką. Na drugą pozycję zasłużyła Katarzyna Olko z Kopernika, na trzeciej znalazła się Anna Wójtowicz z Macierzanki, a wyróżnienie zdobyła jej szkolna koleżanka – Aleksandra Szwajkowska. Z rosyjskich recytatorów najlepiej zaprezentowała się Kamila Bakuła z Dębego prowadzona przez Sylwię Szymczak. Zaraz za nią był Damian Murach z tej samej szkoły i Aleksander Żywicki z GM-3.

Do recytacji bajek w języku niemieckim nie było zbyt wielu chętnych. Zgłosiło się jedynie dwóch kandydatów, z czego jeden na przegląd nie dotarł. Zwycięzcą został więc Jan Szponar z Macierzanki przygotowany przez Mariusza Sikorskiego. Podczas prezentacji laureatów Jan udowodnił jednak, że nawet w obliczu większej konkurencji ciężko byłoby go pokonać.

Koordynująca konkursem Aldona Zgutka chwaliła wysoki poziom przygotowania uczestników jubileuszowych zmagań. Część z kunsztu krasomówczego tych najlepszych usłyszeć można było podczas finału. Ich recytacje przepleciono piosenkami w językach obcych, które wykonali zwycięzcy szkolnego konkursu piosenki obcojęzycznej RA-FA.

Numer: 12 (859) 2014   Autor: Justyna KowalczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *