Odnowiony Rynek Mariacki, przebudowa drogi Węgrów-Stanisławów, powstająca w szybkim tempie Galeria Mistrza Jana to tylko niektóre z widocznych oznak rozwoju miasta. W tegorocznym Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego w kategorii gmin miejskich miasto Węgrów zajęło 7 miejsce
Szczęśliwa siódemka
We wtorek, 6 listopada w sali kolumnowej Sejmu odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa połączona z prezentacją najdynamiczniej rozwijających się gmin w Polsce oraz wręczeniem dyplomów najlepszym gminom, w tym burmistrzowi Węgrowa – Jarosławowi Grendzie.
Ranking samorządów zrównoważonego rozwoju opracowywany jest co roku przez wydział administracji i nauk społecznych Politechniki Warszawskiej, przy współudziale Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, która również wspiera promocję najlepszych polskich samorządów, wyłaniając Laureatów Konkursu „Teraz Polska” dla gmin. Tegoroczny ranking został przeprowadzony już po raz dziewiąty.
Rokrocznie zespół profesora Eugeniusza Sobczaka z politechniki dokonuje porównania i oceny wszystkich polskich samorządów. Głównym celem takiego zestawienia jest prezentacja oraz nagrodzenie najlepiej rozwijających się jednostek spośród wszystkich w Polsce. Ranking jest też podstawą do określania ich słabych i mocnych stron, co stanowi bazę do formułowania celów i uwzględniania najważniejszych czynników w dalszym ich rozwoju. Badanie oparte na danych Głównego Urzędu Statystycznego daje gwarancję niezależności i rzetelności rankingu, który przekrojowo pokazuje jak rozwijają się wszystkie gminy i województwa w Polsce. Metoda, jaka została zastosowana w badaniu, jest na tyle uniwersalna, że umożliwia przygotowanie rankingu wszystkich Jednostek Samorządu Lokalnego, z podziałem na 4 grupy: gminy wiejskie, miejskie, miejsko-wiejskie oraz miasta na prawach powiatu. Ranking opiera się na analizie 16 wskaźników GUS obejmujących trzy zasadnicze obszary funkcjonowania wszystkich jednostek samorządowych: gospodarczy, społeczny oraz ochronę środowiska.
Racjonalne wykorzystywanie zasobów gminnych, wieloletni plan na jej rozwój, a przede wszystkim kontrola realizacji tego planu, przy jednoczesnej deklaracji do poszanowania środowiska naturalnego jest obecnie jednym z podstawowych i najważniejszych zadań każdej jednostki samorządowej.
Wśród wyróżnionych gmin miejskich znalazły się: Krynica Morska, Łeba, Pruszcz Gdański, Puławy, Bieruń, Kołobrzeg, Węgrów, Lubawa. Wysokie miejsce w rankingu jest powodem do dumy zarówno dla mieszkańców, jak i władz samorządowych, i świadczy o prawidłowo obranym kierunku rozwoju miasta.
Numer: 2012 46 Autor: Małgorzata Iwańska
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ