SiedlceSiedlce niepodległe

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zawsze budzi chęć do poznawania historii i kultury naszej Ojczyzny, do zastanawiania się nad współczesnym rozumieniem słowa patriotyzm oraz do głębszej refleksji nad przyszłością naszego narodu. Sceptycy powiedzą, że wynik jest zły, bo takie przypływy miłości do Ojczyzny mamy zaledwie kilka dni w roku, ale jeden z tych dni pokazuje, że jednak losy Polski jeszcze nie są nam do końca obojętne...

Radość wolności

Radość wolności

Rocznica odzyskania wolności stała się okazją do wspólnego świętowania. Dzień Niepodległości obchodzony 11 listopada siedlczanie uczcili w zaciszu kościoła, murach muzeum, słuchając koncertu czy w biegu ulicznym.

Biskup Zbigniew Kiernikowski w kościele św. Józefa odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny. Podczas homilii przestrzegał przed postawą faryzejską, która zamiast stać w prawdzie ucieka się do półprawd, poszukuje uznania i podziwu zamiast bezinteresowności na chwałę Bożą. Pokazał ewangeliczną wdowę jako tę, która jest wzorem do naśladowania, gdyż ufa Bogu bezgranicznie, poświęca mu swoje całe życie.

Siedlczanie w orszaku przeszli ulicami miasta pod pomnik Wolności, gdzie miały miejsce uroczystości centralne. Korowód prowadziły dwie platformy, na których jechali uczniowie machający flagami, a tuż za nimi... szereg zabytkowych samochodów, co niesamowicie podobało się siedlczanom, tym bardziej, że w tle dało się usłyszeć dobrze znane pieśni legionowe. W marszu uczestniczyli przedstawiciele władz, delegacje szkół, stowarzyszeń wraz z pocztami sztandarowymi, harcerze oraz mieszkańcy. Pod pomnikiem tradycyjnie złożono wieńce, ku pamięci tych, którzy walczyli za naszą wolność. W swoim wystąpieniu Prezydent Siedlec powiedział:

– Mamy otwartą szeroką bramę na Zachód. Jesteśmy w Europie i tą bramą weszło do naszego kraju i miasta dużo dobrego: nowe technologie i duże pieniądze. Trzeba jednak też powiedzieć, że tą bramą weszło dużo złego. Przed wojną oznaką patriotyzmu było posiadanie rodziny wielodzietnej, a teraz mamy mały przyrost naturalny i ustawę popierającą aborcjęmówił prezydent Siedlec, Wojciech Kudelski. Poruszył również kwestię niezwykle ważkiej ostatnio sprawy – opłaty za śmieci.

– Tak zwana uchwała śmieciowa jest jedną z konsekwencji wejścia do Unii Europejskiej. My musimy dbać o ekologię. Musimy być miastem prawa i tutaj proszę o zrozumienie, że nie tylko pieniądze, ale i wymagania idą tą otwartą drogą – powiedział prezydent.

Oprócz oficjalnych wystąpień siedlczanie mieli okazję wziąć udział w Biegu Niepodległości. Impreza ta spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Innym pomysłem na uczczenie tego szczególnego dnia była wystawa „Dał nam przykład Bonaparte...” w Muzeum Regionalnym. Opisuje ona polskie dążenia do niepodległości na przełomie XVIII i XIX wieku, czyli w tzw. okresie napoleońskim. Ekspozycja obejmuje wydarzenia od powstania legionów, po upadek Księstwa Warszawskiego. Prezentowane są obrazy, grafiki i dokumenty dotyczące tamtych wydarzeń.                                                 

Uczestniczenie w obchodach ważnych rocznic, oglądanie wystaw czy słuchanie koncertów pieśni narodowych jest niezapomnianą lekcją historii. Szczególnie dla młodego pokolenia, dlatego pamiętajmy, aby 11 listopada świętować zawsze, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy.

Numer: 2012 46   Autor: Kamila Jachimczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *