Powiat mińskiPowiat wyklętych

Miński Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie dba o wiedzę historyczną uczniów. W ubiegłym roku postanowili zebrać informacje o Żołnierzach Wyklętych z terenu powiatu, a tym razem przygotowali I Powiatowy Konkurs Historyczny Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Po przejściu etapu szkolnego w czwartek, 6 marca jego finaliści stanęli do ostatecznej rozgrywki.

Historia odkryta

Powiat wyklętych / Historia odkryta

W mińskim Chemiku już od kwietnia 2013 roku działał projekt edukacyjny Żołnierze Wyklęci – bohaterowie naszych czasów. Przygotował go historyk Marek Stasinowski, a swoim patronatem objął wicestarosta Krzysztof Płochocki, IPN, dyrektorka ZS im. MSC oraz SJO w Mińsku. W ramach projektu młodzież powiatu mińskiego poszukiwała informacji o żyjących członkach organizacji podziemia niepodległościowego na terenie powiatu, przeprowadzała z nimi wywiady i publikowała je w formie gazetek tematycznych. Dzięki ich pracy udało się ustalić personalia blisko 20 żyjących członków podziemia z AK, NSZ , itp. oraz przeprowadzić 16 wywiadów, które prawdopodobnie niedługo zostaną udostępnione szerszej publiczności.

Na razie uczniowie postanowili pokazać swoją wiedzę na temat żołnierzy wyklętych, stając do pierwszego powiatowego konkursu z nimi związanego. We wrześniu i październiku 2013 r. zapoznawali się z sugerowaną literaturą oraz propozycjami 100 pytań, z których 50 pojawiło w etapie szkolnym. Wzięło w nim udział 35 uczniów z 5 szkół: ZS E, GiLO , ZSA , ZS -1 i ZS im. MSC . Do finału zakwalifikowało się ich już tylko 23, w tym w większości z Chemika.

Finałowy etap konkursu przeprowadzono w czwartek, 6 marca z ZS im. MSC. Zanim jednak ogłoszono wyniki i wręczono nagrody uczniowie przygotowali akademię poświęconą Wyklętym. – Nasz uczyli innej historii w szkole, a innej w domu – mówiła dyrektorka Krystyna Milewska-Stasinowska, ciesząc się, że dzisiejsza młodzież może poznać tę długo skrywaną prawdę o polskich żołnierzach.

Ich dzieje uczniowie przedstawili zebranym w wierszach, wspomnieniach i pieśniach. Bacznie słuchali ich kombatanci, którzy – choć już nielicznie – przybyli na uroczystość. Za namową druha Adama Zawadzkiego, w podzięce za poświęcenie i wolność, publiczność nagrodziła ich owacjami na stojąco. A sam Zawadzki za wspieranie komitetu „Dziękujemy za wolność” obdarował okolicznościowymi przypinkami wicestarostę Krzysztofa Płochockiego i koordynatora konkursu Marka Stasinowskiego.

Po akademii przyszedł czas na wyczekiwane nagrody. Wyniki konkursu ogłosił przewodniczący komisji Rafał Skrzeczyński. Pierwsze miejsca zajęli ex aequo Emilia Gałecka i Kamil Grzesiński – oboje z Chemika. Druga była Magdalena Czmoch, trzeci Karol Jeżak, czwarty Jan Boruciński (wszyscy z Budowlanki), piąty Szymon Wojda z Macierzanki, a szóste – Paulina Pawlukiewicz i Paulina Banaszek z Chemika. Jury postanowiło również wyróżnić Patrycje Książek z ZSA oraz Patrycję Krześlak, Pamelę Sałajczyk i Karolinę Durkę z Chemika.

Nagrody i wyróżnienia wręczali sponsorzy, w tym wicestarosta Płochocki, dyrektorka Milewska-Stasinowska, druh Zawadzki oraz dyrektor SJO Tomasz Paudyna. Na koniec zwycięzców czekała jeszcze sesja fotograficzna z kombatantami, a gości – finałowy poczęstunek.

Numer: 11 (858) 2014   Autor: Justyna KowalczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *