Dębe WielkieDębe prymusów

Ponad setka uczniów walczyła o nagrody w drugiej Gminnej Lidze Szkół. Do finału trafiła jednak jedynie szóstka najlepszych, którzy 8 marca w szkole podstawowej w Rudzie stanęli do ostatecznego pojedynku. Pomimo święta kobiet, jedyny w gronie finalistów chłopak postanowił nie forować dziewcząt i zgarnął tytuł gminnego prymusa.

Tablety za wiedzę

Dębe prymusów / Tablety za wiedzę

Gminna Liga Szkół to turniej dla najlepszych uczniów w gminie Dębe Wielkie. Tutaj nie wystarczy być dobrym z jednego czy dwóch przedmiotów. Aby zdobyć tytuł tego najlepszego, trzeba wykazać się szerokim zakresem wiedzy, przejść etapy szkolne, a w finale pokonać konkurentów. Jest o co walczyć, bo do wygrania są cenne nagrody – tablety i laptop. Zyskuje również szkoła najlepszego ucznia, bo zwycięzca przynosi jej dumę i możliwość organizowania kolejnej ligi u siebie.

W ubiegłym roku dwa pierwsze miejsca zajęli uczniowie ze szkoły w Rudzie. To dlatego tam 8 marca odbył się finał drugiej już Gminnej Ligi Szkół. I jak na Dzień Kobiet przystało, trafiły do niego niemal same dziewczęta – Angelika Wypustek, Maria Brzóska i Julia Kalinowska z Dębego oraz Joanna Westerlich z Górek i Emilia Płochocka z Rudy, a towarzyszył im jako jedyny chłopak – Janek Trebnio z Dębego.

Ta szóstka pokonała ponad setkę najlepszych uczniów w etapie szkolnym i półfinałach. Teraz czekało na nich 5 serii po 12 pytań z języka polskiego, historii, matematyki, języka angielskiego i przyrody. Każdy z uczestników losował pytanie, mając do wyboru te łatwiejsze – za 2 pkt bądź trudniejsze – premiowane 4 punktami. Na poprawnością odpowiedzi czuwali nauczyciele z gminnych szkół, a prowadzeniem i organizacją – radny Tomasz Ruciński.

Po czterech godzinach zmagań wszystko było jasne. Zanim jednak ogłoszono zwycięzcę ligi przyznano nagrody dla najlepszych z poszczególnych przedmiotów. Tutaj liczyła się suma punktów ze wszystkich etapów, a do zdobycia były 400-złotowe talony od Studium Języków Obcych. Jako najlepsza polonistka dostała go Angelika (72 pkt), z historii nie było mocnych na Emilię (38 pkt), z matematyki – na Julię (60 pkt), a z angielskiego i przyrody wszystkich pokonał Janek (47 i 55 pkt).

Najlepszy anglista i przyrodnik okazał się również zwycięzcą II Gminnej Ligi Szkół. Mimo święta pań, Janek nie ułatwił dziewczętom zadania i zgarnął aż 172 pkt, czyli o 26 więcej od drugiej Emilii i o 30 więcej od trzeciej Angeliki. Do niego powędrował więc laptop, a do piątki dziewczyn – tablety ufundowane przez radnych gminnych i powiatowych, pracowników urzędu gminy, przychodnię zdrowia w Dębem oraz Samorządowy Zespół Administracyjny Szkół. Dodatkowo dyrektor SJO, Tomasz Pałdyna postanowił nagrodzić Janka upominkiem w ramach męskiej solidarności.

Druga liga szkół wyłoniła gminnych prymusów, ale pokazała też braki. Najwięcej trudności przysporzyła zawodnikom historia, czyli dziedzina, która w gmina Dębe zajmuje ważne miejsce. To dlatego wójt Krzysztof Kalinowski już zapowiedział turniej historyczny. W przyszłym roku uczniowie zmierzą się z wiedzą o powstaniu listopadowym i zawodnikami nie tylko z terenu gminy, ale całego powiatu. Kto podejmie wyzwanie, na pewno nie pożałuje.

Numer: 11 (858) 2014   Autor: Justyna KowalczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *