Po co w centrum Mińska Mazowieckiego stoi patriotyczne pudło? Inicjatorami akcji pod starostwem są młodzi mieszkańcy powiatu, którzy postanowili wziąć obchody Święta Niepodległości we własne ręce i rozkręcili akcję „Wolność jest w Tobie!”. Jej celem jest ukazanie takiego wymiaru niepodległości naszej Ojczyzny, by dostęp do
prawdy był swobodny. Głównym elementem akcji jest wieczór wolności w sobotę 10 listopada o 18.00 w mińskim pałacu. Ale to nie wszystko, co możemy zobaczyć w Mińsku Mazowieckim i regionie
Pudła wolności
Uciec od oficjalnej sztampy nie jest łatwo, ale można ją wzbogacić takimi elementami, że zechce się tam być, oglądać, a nawet coś przeżyć. Młodzi liderzy
mińskiego PiS-u wpadli na pomysł happeningu tyleż odważnego, co ciekawego i bez
kontekstu partyjnego.
Daniel Milewski – przewodniczący miejskich struktur i radny powiatu oraz Jolanta
Nałęcz – szefowa Forum Młodych nie chcą włączać w te działania swojej partii, bo Święto Niepodległości to sprawa ponad podziałami. Z tego powodu w akcję włączyło się wiele innych organizacji i grup, a liczne podmioty udzieliły swojego wsparcia.
Całość akcji swoim patronatem objął starosta Antoni Tarczyński, materiały do
budowy konstrukcji zapewniła Mazowiecka Fabryka Mebli Stanplus, w mińskich kościołach można było usłyszeć zaproszenie na spektakl i koncert, a na telewizyjnej stronie www.co-slychac.pl leci oryginalna promocja sobotniego wydarzenia.
Artystyczną stronę dekoracji stojącej przed starostwem wykonali uczniowie mińskiego liceum plastycznego – Michał Sulej i Piotr Wrzosek. Wsparła ich rada rodziców i dyrektor Elżbieta Wieczorek. Projekt jest częścią ich pracy dyplomowej.
Daniel Endzel oraz uczniowie Mechanika – Mateusz Miętus i Marek Gańko roztoczyli nad konstrukcją opiekę techniczną i organizacyjną. Opiekę medialną nad wydarzeniem objęła zaś nasza telewizja Co słychać? TV, która na okrągło emituje materiały związane z promocją, sfilmuje wydarzenie, a później wyświetli reportaż filmowy z tego niecodziennego wieczoru wolności.
Jego dominantą będzie spektakl „Ostatni raz” w wykonaniu Teatru Piwnica Koło Garnizonu oraz koncert Ali Bąk, Asi Wilgi oraz grupy DSiiDR.
Nie tylko w Mińsku Mazowieckim obchody 11 listopada zaczną się wcześniej. Gminne Centrum Kultury w Mrozach zaprasza w piątkowy wieczór 9 listopada o godz. 21.00 na nocną projekcję filmu „Mistrz i Małgorzata” w ramach tegorocznej kontynuacji Zaduszek Bułhakowowskich. Miały one swoją premierę w minionym roku i zgromadziły
liczne grono wielbicieli serialowej wersji książki, która wiernie oddaje tekst na ekranie.
Siennica zaś zaprasza 7 listopada 2012 r. o godz. 17.00 na sesję historyczną do ZS im. Gnoińskich. Głównie filmową, bo uczestnicy obejrzą dwa reportaże i podyskutują o Wrześniu 1939 roku i Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. A kto lubi strzelać, niech jedzie do Gołoborzy pod Siedlcami, gdzie na amatorów broni czeka strzelnica i karabiny z epoki. Niedziela będzie kulminacją oficjalnych obchodów. W Mińsku Mazowieckim po uroczystości przed pomnikiem zagra orkiestra dęta, w Siedlcach pod Jackiem nastąpi wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, w Mrozach na scenie GCK wystąpią uczniowie z miejscowego liceum, a w Sulejówku zagrają wojskowi z Warszawy, po czym będzie można obejrzeć wystawę pn. „Co pamięta Milusin?”.
Będzie też można pobiegać – w Mińsku Mazowieckim na orientację, a w Cegłowie patriotycznie – w
biegu niepodległości spod domku myśliwskiego Jedlina.
Obchody organizuje także gmina Dębe Wielkie, Halinów, Dobre i Kałuszyn. Jest
więc gdzie pokłonić się wolności, o której nasi przodkowie mogli tylko pomarzyć.
Numer: 2012 45 Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ