Zbigniew Herbert pisał o nich, że żyli prawem wilka, że historia o nich głucho milczy i pozostał po nich w kopnym śniegu żółtawy mocz i wilczy trop. Po przeszło 20 latach wolnej Polski historia wreszcie przemówiła żywymi kartami poniżenia, gwałtów i śmierci...
Wyklęci na żywo
Drugie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Mińsku Mazowieckim rozpoczną się 1 marca grą miejską Obława 1944 - 1963 ze startem przy Placu Kilińskiego.Natomiast o 15:15 odbędą się uroczystości z udziałem mieszkańców, pocztów sztandarowych pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych w Mińsku Mazowieckim Żołnierzy Wyklętych przy ul. Warszawskiej 161. Następnie o 16:00 w budynku ZSE podsumują grę i pokażą filmy o żołnierzach wyklętych.
A przez całą niedzielę, 2 marca, trwała będzie kwesta 30 wolontariuszy na ich ekshumację i identyfikację. Jednocześnie w ramach kampanii „Niezłomny jest w Tobie” rozprowadzane będą ulotki informująca osoby będące potomkami ofiar komunistycznych zbrodni o nieznanym miejscu pochówku o możliwości i sposobie przekazywania materiału genetycznego w celu identyfikacji ekshumowanych ofiar, teraz bądź w przyszłości. Akcji patronują Fundacja „Niezłomni” i Fundacja „Łączka”.
Inne wota to poświęcenie ronda im. Żołnierzy Wyklętych, a 3 marca o godz. 10:45 w Zespole Szkół Ekonomicznych odbędzie się otwarte dla wszystkich spotkanie z Tadeuszem Płażyńskim - historykiem, dziennikarzem, autorem książki Bestie. Natomiast 6 marca o 13:00 w Chemiku odbędzie się finał powiatowego konkursu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.
Na uroczystości serdecznie zapraszają Starosta Powiatu Mińskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego i Społeczny Komitet Dziękujemy za Wolność. Konkrety znajdziemy na w.facebook. com/dziekujemyzawolnoscmmz, a nasz tygodnik, portal i TV, czyli MEDIAL Piątkowski promuje te wydarzenia.
Numer: 9 (856) 2014 Autor: (jzp)
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ