CegłówCegłów inwestycyjny

Gmina Cegłów po raz kolejny postawiła na promocję swego kulinarnego dorobku, postanawiając tym razem stworzyć dla mieszkańców i turystów „Wioskę Kulinarną w Podcierniu”. W czwartek, 20 lutego w urzędzie gminy podpisano umowę o dofinansowanie tego projektu z urzędu marszałkowskiego. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już pod koniec października br. Podciernie wypełni zapach swojskich wypieków.

Smaki do promocji

Cegłów inwestycyjny / Smaki do promocji

Podciernie to kulinarna perełka w gminie Cegłów. Panie z tutejszego koła gospodyń wiejskich dbają o to, by mieszkańcy nie tylko gminy, ale i powiatu nie zapomnieli o swojskich wypiekach rodem z kuchni swoich babć. Dzięki jednej z takich potraw – sójce przewodniczącej KGW Anny Kotuniak – o Podcierniu dowiedziało się całe Mazowsze. Nic więc dziwnego, że władze gminy chcą uczynić z tej miejscowości miejsce turystyczne, a przy okazji stworzyć podcierniankom dogodne warunki do pielęgnowania tradycji i przekazywania jej młodemu pokoleniu.

W tym celu w Podcierniu jeszcze w tym roku powstanie wioska kulinarna. Jej siedzibą będzie budynek przekazany gminie przez OS P, który na potrzeby projektu nabierze nowego wyglądu. Wymienione zostanie pokrycie dachowe, okna, drzwi i instalacja elektryczna, a remont przejdą także łazienki. Ponadto, na placu przed budynkiem pojawi się kostka brukowa, a dostęp do obiektu niepełnosprawnym ułatwi specjalny podjazd. Na tym jednak nie koniec, bo w środku – poza elementami niezbędnymi do prowadzenia warsztatów kulinarnych – pojawi się także sprzęt elektroniczny, w tym komputer, projektor, ekran, kamery, 46-calowe telewizory i kolumny z wbudowanym mikrofonem.

Budynek służyć będzie do pokazów i kursów kulinarnych łączących w sobie elementy nauki i zabawy. Skorzystać z nich będzie mógł każdy, indywidualnie bądź w grupie, niezależnie od wieku i umiejętności radzenia sobie w kuchni. Warsztaty pomogą nabyć wiedzę na temat kuchni tradycyjnej, produktów i zwyczajów lokalnych. Nauczą także słuchaczy jak przygotować prezentowane potrawy, pozwalając im uczestniczyć w pokazie multimedialnym lub własnoręcznie przygotować je w kuchni.

Wioska kulinarna w Podcierniu będzie pełniła też rolę swego rodzaju domu kultury. Poza kursami i pokazami odbywać się niej będą pokazy strażackie, warsztaty artystyczne „Cegłowensis”, lekcje regionalizmu, warsztaty wycinanek artystycznych. Tutaj również swoje prace malarskie, rzeźbiarskie, hafciarskie czy fotograficzne będą prezentowali lokalni artyści.

Stworzenie w Podcierniu miejsca pielęgnowania lokalnego dziedzictwa kosztować będzie dokładnie 503.867,44 zł. W blisko 75%, czyli niemal 378 tys. zł, sfinansuje je urząd marszałkowski. W czwartek, 20 grudnia w urzędzie gminy wójt Marcin Uchman, skarbnik Milena Dąbrowska i Janina Ewa Orzełowska z zarządu województwa podpisali umowę o dofinansowanie. Projekt jest gotowy, pozostaje więc tylko ogłosić przetarg na wykonawcę i czekać. Zgodnie z planem prace zakończyć się mają na przełomie września i października br., tak by jeszcze przed listopadem obiekt było można otworzyć.

Na tym nie koniec zmian w gminie Cegłów. W planach jest także rozbudowa gminnej biblioteki i modernizacja przedszkola. Na wprowadzenie tych projektów w życie trzeba jednak jeszcze poczekać.

Numer: 9 (856) 2014   Autor: Justyna KowalczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *