Powiat mińskiPowiat miński konkursów

Tytuł złotej szkoły zawodowej zobowiązuje, więc dyrekcja Ekonoma nie chciała zbyt długo czekać i ogłosiła test z ekonomii. Pomysł był trafny, więc 13 lutego 2014 roku w sali sportowej ZSE na 20 pytań odpowiadało ponad 50 osób, a 18 z nich uzyskało 17 i więcej punktów. Mogło być gorzej....

Wentyle ekonomii

Nowa inicjatywa mińskiego Ekonoma to nie tylko propagowanie wiedzy finansowo- rynkowej w naszym powiecie, ale także integracja środowiska lokalnego, bo wyzwanie podjęli przedstawiciele różnych szkół, instytucji, biznesu, a nawet wojska. Wśród uczestników testu z wiedzy ekonomicznej znaleźli się m.in. wicestarosta Krzysztof Płochocki, mińscy przedsiębiorcy – Adam Wiącek i Dariusz Gąsior, ppłk Robert Pawlicki z CSŻW, Zbigniew Piątkowski i Paweł Drzewiński z mińskich mediów, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów oraz absolwenci ZSE .

Wszyscy przyznali, że test nie był trudny, a jeśli już popełnili błędy, to z prędkości lub braku precyzji w odpowiedziach. Być może potknęli się na siedzibie Europejskiego Banku Centralnego, którą jest Frankfurt, a nie Londyn, albo na tym, że jednym ze sposobów walki z bezrobociem jest... obniżenie kosztów pracy. To proste, jednak w ferworze walki najprostsze wydaje się nieprawdziwe.

Mimo stresu, większość odpowiadała prawidłowo na przynajmniej 13 z 20 pytań, a 18 osób miało 17 i więcej punktów. To Bartosz Gójski – absolwent ZSE, Piotr Lorens – uczeń klasy pierwszej LO w ZSE, Zbigniew Piątkowski – redaktor naczelny tygodnika i TV Co słychać?, ppłk Robert Pawlicki, Paweł Drzewiński z Nowego Dzwonu, Adrian Goławski i Rafał Kałowski z SLO, Łukasz Parafiniuk i Jakub Piotrkowicz z GM-2 w Mińsku, Igor Dąbrowski oraz Aleksandra Książek i Marta Michalska z klasy pierwszej LO w ZSE.

Jury przyznało nagrody dla uczestników z najwyższą liczba punktów ufundowanych przez jeden z banków.

Była wśród nich dyrektor CKZiU Joanna Kowalska z 19 punktami, ale w finale pokonali ją absolwenci ZSE , a obecnie studenci ekonomii. Podobnie jak Agatę Piotrowską-Kitę z SJO, która w teście nie miała ani jednego błędu.

I tak zmagania wygrał, uzyskując tytuł I Powiatowego Mistrza Wiedzy Ekonomicznej, student Michał Gruba przed licealistą Jakubem Gałązką i drugim absolwentem ZSE Damianem Siwińskim. Wyróżnienie oprócz Piotrowskiej-Kity zdobył także kolejny absolwent ZSE – Łukasz Sikorski.

Powiatowy test w mińskim Ekonomie był okazją do poznania profesora Stefana Kwiatkowskiego z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, który opowiedział uczestnikom o wymaganiach pracodawców wobec absolwentów szukujących pracy.

By jury mogło sprawdzić test dodatkowy, zaśpiewała po angielsku Magda Bereda, a po polsku Paulina Przyczyna, którym akompaniował Jakub Odziemczyk, Michał Papieski i Mateusz Korzeniewski pod kierunkiem Stanisława Halagiery.

Całość oprawiono cytatami ekonomicznymi typu – to prawda, że pieniądze nie dają szczęścia, ale za to pomagają w nieszczęściu lub – aby poznać się z najdalszą rodziną, wystarczy się wzbogacić. Najlepszy z nich ale niekoniewcznie prawdziwy to maksyma, że lepszy człowiek bez pieniędzy niźli pieniądze bez człowieka.

Kim są zwycięzcy...

1. Michał Gruba – absolwent technikum ekonomicznego w ZSE, obecnie studiuje dziennie zarządzanie na Politechnice Warszawskiej. Poza ekonomią interesuje się sportem.

2. Jakub Gałązka – mieszka w Grodzisku gm. Mrozy. Jest uczniem I klasy LO w ZSE. Gdy był młodszy, brał udział w kilku programach TVP – Dużych Dzieciach czy Dzieciaki Górą. Pod wpływem swego idola Michio Kaku napisał i wydał książkę „Dom 2.0”. Jego ulubionym ekonomistą jest John Keynes, a politykiem Roman Dmowski.

3. Damian Siwiński – jest tegorocznym absolwentem technikum ekonomicznego w ZSE. Obecnie studiuje zarządzanie na Politechnice. Interesuje się ekonomią, finansami oraz sportem.

Numer: 8 (855) 2014   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *