Mińsk MazowieckiMińszczanie promują...

Zespół Ars Nova z mińskiego GM-2 kierowany przez Magdalenę Jakubowską zajął III miejsce w IV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Polskiej i Anglojęzycznej O’beeBOK organizowanym przez Białołęcki Dom Kultury w Warszawie. Taka wiadomość nie mogła przejść bez echa, więc zaprosiliśmy młodych artystów do naszego studia CsTV i odwiedziliśmy ich w szkole.

Brązowe O’beeBOKi

Pierwszy etap konkursu muzycznego odbywał się w piątek 31 stycznia. Brało w nim udział ponad 150 uczestników z całej Polski – soliści, zespoły i duety. Walczyli w dwóch kategoriach wiekowych – gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne. W każdej grupie wyłoniono pięciu finalistów, którzy konkurowali ze sobą w finale konkursu.

Pojechali do Białołęki w 15 osób, choć zespół liczy dwa razy więcej. Regulamin nie przewidywał również nagrodzenia jedynej grupy w kategorii gimnazjów, więc jury pozwoliło im konkurować z licealistami w kategorii duety/zespoły open. To im nie przeszkodziło w zdobyciu wokalnego brązu. Nie na sztywno, bo śpiewanie połączyli z tańcem, który – jak twierdzą – odegrał świetną rolę przy ogólnej aranżacji piosenki. W tym swoistym synkretyzmie sztuk tancerzami byli Marysia Kowalczyk i Piotr Zyglarski.

Co więc zaśpiewali? Na konkurs zgłosili Co z nami będzie Sylwii Grzeszczak i Libera. Ich zdaniem, ta piosenka dotyczy życia gimnazjalistów. Doszli do wniosku, że utwór o zakrętach życia i z przesłaniem – Po co się pytać na starcie... życie zna już odpowiedź, będzie dużo ciekawiej, gdy teraz nic nam nie powie – będzie idealnym repertuarem na ten właśnie konkurs.

Nie ćwiczyli zbyt długo, bo postanowili jechać na konkurs w ostatniej chwili. Dwa tygodnie wystarczyły na zgranie wokalne, ale wcześniej trzeba było rozpoznać możliwości głosowe, bo ze starego zespołu pozostały tylko trzy osoby.

Magdalena Jakubowska ma jednak wyczucie, które wcale nie przeszkadza jej słuchać rad młodzieży.

Szczególnie znanej jej od podstawówki, ale większość członków to talenty odkryte przed kilkoma miesiącami lub rokiem. Jak tańczący od 7 lat w ludowej Dąbrówce Piotr Zyglarski, u którego właśnie odkrył się silny i ładny głos. Inni członkowie zespołu także chwalą swa opiekunkę i potwierdzają, że śpiewane przez nich covery są całkiem inne od pierwowzorów.

Mają satysfakcję z takiego sposobu aranżacji, ale nie uchylają się przed śpiewaniem oryginałów. Nawet poezji, więc może domówimy wykonanie wierszy z Rozstajów i NIE nasycenia.

Na razie niech im wystarczą słowa wybranej przez nich piosenki - /.../ a to dopiero początek, tyle przed nami /.../ No właśnie, mają szansę, ale czy każdy ją wykorzysta...

I jeszcze jedno. Laureatów szczególnie urzekła osobowość i wiedza z dziedziny pedagogiki i metodyki muzyki Urszuli Smoczyńskiej – patronki Przedszkola Miejskiego nr 4. Jurorka nie szczędziła ciepłych słów, pochwał za pracę Magdaleny Jakubowskiej i jej podopiecznych. Prosiła, by pozdrowić gimnazjum przy Budowlanej i cały Mińsk, który jest jej szczególnie bliski. Pozdrawiamy więc z naszych szpalt i ekranu Telewizji Co słychać? A władzom miasta podpowiadamy, by jakoś doceniły talenty z papieskiego gimnazjum.

Numer: 7 (854) 2013   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *