Powiat mińskiTydzień z prawem (8)

Jesteśmy małżeństwem od ponad 15 lat. W trakcie trwania małżeństwa żona dostała od swoich rodziców działkę. Postanowiliśmy, że pobudujemy na niej dom. Z uwagi na to, że nie mieliśmy odpowiedniej kwoty pieniędzy, na część budowy zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny. Pomogli nam też rodzice żony. Obecnie jesteśmy w trakcie rozwodu i nie wiem w jaki sposób w tej sytuacji podzielimy wspólny majątek? Co stanie się z kredytem?

Rozwód z kredytem

Tydzień z prawem (8) / Rozwód z kredytem

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Z uwagi na to, że żona w trakcie trwania małżeństwa otrzymała darowiznę nieruchomości, przedmiot ten stanowi składnik jej majątku osobistego, chyba że jest wyraźnie wskazane, że darowizna została dokonana na oboje małżonków, tzn. darczyńca przekazał dany przedmiot do majątku wspólnego obdarowanego i jego współmałżonka.

Budowa domu na nieruchomości wchodzącej w skład majątku osobistego żony finansowana była z majątku wspólnego, pomocy rodziców żony oraz kredytu hipotecznego. Jeśli nie uda się porozumieć z byłą już żoną, po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego będzie panu służyć prawo wystąpienia z wnioskiem o podział majątku wspólnego. Każdy z małżonków powinien bowiem zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Nawet jeśli wydatki i nakłady z majątku wspólnego na majątek osobisty zostały zużyte na zaspokojenie potrzeb rodziny, to jeżeli zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności, można żądać ich zwrotu. Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, o ile nie ustalono udziałów nierównych na skutek żądania tego małżonka, który we własnej ocenie przyczynił się do powstania masy majątku wspólnego w większym stopniu.

Jeśli kredyt został zaciągnięty wspólnie, oboje państwo jesteście współdłużnikami solidarnymi wobec banku i orzeczenie rozwodu niczego w tej materii nie zmienia. Każde z was nadal pozostaje kredytobiorcą odpowiedzialnym za spłatę całego kredytu, a bank może żądać tego od obojga łącznie bądź od każdego z was z osobna. Inaczej sytuację mogą regulować postanowienia umowne zawarte w umowie kredytu, np. zwalniające jednego z małżonków z zobowiązania.

Jeżeli mają państwo indywidualną zdolność kredytową, możecie zdecydować które z was przejmie kredyt i zatrzyma tym samym całą nieruchomość.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Niezależnie od postanowień umownych, możecie państwo, korzystając z instytucji przejęcia długu, zawrzeć porozumienie, w którym jedno z was przejmie cały kredyt. Takie porozumienie będzie jednak skuteczne dopiero po wyrażeniu zgody zarówno przez was oboje, jak i przez bank i po podpisaniu stosownego aneks do umowy kredytowej.

Jeżeli żadne z państwa nie jest w stanie spłacać kredytu, należałoby rozważyć możliwość sprzedaży całej nieruchomości, a następnie spłacenie kredytu ze środków z dokonanej transakcji. Pozostałą kwotą podzielicie się państwo w odpowiednim stosunku. Rozwiązanie to należy również skonsultować z bankiem.

Numer: 6 (853) 2014   Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk oraz Adwokat Anna Pelc z





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *