Mińsk MazowieckiMińsk powstańczy

22 stycznia 1863 roku to ważna data w historii Polski – wybuch Powstania Styczniowego. Do walki z zaborcą stanęły tysiące Polaków, także mieszkańców ziemi mińskiej. I choć od tamtych krwawych dni minęło już 151 lat, mińszczanie nie zapomnieli o ich bohaterstwie. Uroczystości ku czci powstańców tradycyjnie odbyły się w Zespole Szkół Miejskich nr 2, który za swoją działalność edukacyjną otrzymał złoty krzyż zasługi.

Order styczniowy

Mińsk powstańczy / Order styczniowy

Powstanie Styczniowe to jedno z największych powstań narodowych i jedno z najbardziej kontrowersyjnych zrywów Polaków. Jakby go nie oceniać, swoje życie poświęciły wtedy dziesiątki tysięcy osób, które ruszyły do walki z zaborcą w całym Królestwie Polskim.

Powstańcze bitwy nie ominęły powiatu mińskiego – dawniej stanisławowskiego. Największa z nich rozegrała się pod Kałuszynem. Tam oddział Marcina Borelowskiego ps. Lelewel rozbił dwie sotnie kozaków i rotę grenadierów. W odwecie carskie wojska zaatakowały powstańców w okolicach Stoczka Łukowskiego. Części żołnierzy Borelowskiego udało się ujść z życiem i przedrzeć do lasów w Wielgolesie i Parysowie. Aby zaopatrzyć się w odzież i żywność, ruszyli do swoich rodzin mieszkających w pobliżu Mińska. Stacjonujące tam wojska nieprzyjaciela postanowiły zrobić obławę. W ich ręce dostało się ponad 20 powstańców, który skazano na śmierć przez powieszenie. Zawiśli oni na świerkach rosnących wzdłuż ulicy Siennickiej.

Dziś w miejscu egzekucji stoi krzyż i pamiątkowa tablica, którymi opiekują się uczniowie znajdującego się tam Zespołu Szkół Miejskich nr 2. Dbają też o to, by godnie uczcić każdą rocznicę tego krwawego powstania, zapraszając na uroczystości władze miasta i powiatu, przedstawicieli służb mundurowych, dyrektorów szkół oraz mieszkańców.

Tegoroczne obchody rozpoczęto Mszą św. w sanktuarium NN MP celebrowaną przez proboszcza ks. Marka Sędka. Stamtąd w długim korowodzie pocztów sztandarowych przemaszerowano ulicami miasta do szkoły, by pod powstańczą tablicą złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze.

W murach szkoły na gości czekał program artystyczny w wykonaniu uczniów podstawówki i gimnazjum. Poezją, muzyką, tańcem i projekcją filmową przypomnieli oni o bohaterstwie powstańców, ich niezłomnej walce i przelanej krwi. Przygotowały ich nauczyciele: Joanna Cygan, Monika Skurska, Kinga Stańkowska, Barbara Szmidt, Stanisław Halagiera i Beata Wójcicka.

Powagi chwili dodało odznaczenie, jakie dla szkoły przygotował miński oddział Związku Inwalidów Wojennych RP. – Gimnazjum Miejskie nr 3 przoduje w zakresie wychowania patriotycznego uczniów – chwalił placówkę Józef Jedynak ze związku, wpinając w płachtę szkolnego sztandaru Złoty Krzyż zasługi. Związek przyznał go szkole za upowszechnianie bohaterskich czynów Wojska Polskiego, za kształtowanie etosu obrońców ojczyzny, za wzbudzanie czci, za odwagę, ofiarność i wierność narodowi polskiemu. Takie wyróżnienie zobowiązuje, ale uczniowie ZSM-2 z pewnością sprostają wyzwaniu.

Numer: 5 (852) 2013   Autor: Justyna KowalczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *