Powiat miński22. finał WOŚP

Stało się! Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 22. dla dzieci, a po raz drugi dla seniorów. Do akcji włączyła się cała Polska, a nawet świat. W kraju odbyło się ponad 700 koncertów, a pieniądze zbierało 1519 sztabów, w tym 206 na Mazowszu i 10 w powiecie mińskim. Powiatowym wolontariuszom udało się zebrać blisko 182 tys. złotych, czyli o 20 tys. więcej niż w zeszłym roku.

Jeszcze więcej…

Do wspólnego grania z orkiestrą Jurka Owsiaka dołączyła niemal każda gmina powiatu mińskiego. 10 powiatowych sztabów zaangażowało wszystkie możliwe siły, by tylko dorzucić się do kasy fundacji.

Dębe pokoleniowe
W Dębem Wielkim finał WOŚP przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Z pomocą przy organizacji ruszyli sponsorzy, na których szefowa sztabu – Anna Piotrkowicz zawsze może liczyć, a także dzieci, seniorzy, strażacy i… motocykliści. Tak szeroki przedział wiekowy wolontariuszy zaskoczył nawet fundację Owsiaka. Sukces był więc murowany.

Dębski finał w Zespole Szkół odwiedzili niemal wszyscy – od juniora do seniora. Dla nich przygotowano m.in. rozgrywki sportowe, animacje, pokazy strażackie czy rockowy koncert na świeżym powietrzu. Zgłodniałych karmiły w kawiarence uśmiechnięte babcieemertyki, a żądnych wrażeń sycili motocykliści z Halinowa prezentujący swoje motocykle. Finał zakończyło światełko do nieba. Wolontariuszom udało się zebrać 12 504,54 zł i 10 euro. – Mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w jeszcze większym gronie – zachęca szefowa sztabu.

Halinów z Okuniewem
Zespół Szkół w Halinowie zagrał z Orkiestrą już po raz drugi. Organizacją zajęły się panie – Renata Jasińska, Małgorzata Saniewska, Agata Sokołowska i Agata Brodzik. Finał rozpoczął mecz towarzyski pomiędzy Legionami Otwock a Lesanem Halinów, który zakończył się wygraną gospodarzy. Atmosferę między setami podgrzewała debiutująca grupa cheerleaderek pod kierunkiem Magdaleny Lesiak. Ogromnych emocji dostarczyli także karatecy z Mińsko-Mazowieckiego Klubu Karate Kyokushin pod opieką senseia Jarosława Fruby.

Niemniejsze wrażenia przysporzyła licytacja. Największym powodzeniem cieszyły się zestawy – piłki z autografami piłkarzy Legii Warszawa, koszulki z logo Halinów Team wraz z voucherami na naukę judo, ufundowane przez B. Bogdaniuka. Na gości czekały też słodkości z kawiarenki, koncert zespołu Reaven i słodka niespodzianka – tort z logo WOŚP ufundowany przez Marcina Sikorskiego.

Od wczesnych godzin porannych 20 wolontariuszy z gimnazjum w Halinowie pod opieką nauczycieli oraz strażaków z OSP w Długiej Kościelnej kwestowało na ulicach gminy. Pomimo złych warunków pogodowych, udało się zebrać łącznie ponad 12 200 zł.

Do kasy halinowskiego sztabu dołączył się także Okuniew. W tamtejszym GCK dla WOŚP-u grano i śpiewano, a na zakończenie zaprezentowała się grupa teatralna pod kierunkiem znanej z serialu „Klan” Anny Powierzy. Zgłodniałych gości harcerze z 63 DH Ogień z Okuniewa karmili grochówką.

Jakubów artystyczny
Orkiestrowy finał w Jakubowie ruszył w samo południe. Tym razem zbiórkę pieniędzy połączono z występami artystycznymi. W Zespole Szkół na gości czekał koncert zespołu Kłopoty Doroty, występy kabaretowe, pokazy taneczne grupy Storm, występ Natalii Ołdak, jasełka w wykonaniu przedszkolaków, pokaz pierwszej pomocy czy zawody sportowe. Nie zabrakło też licytacji oraz swojskiego jadła i słodkości. Chętnych na te atrakcje było wielu.

Kałuszyn wielkich serc
Kałuszyńscy wolontariusze swoją prace zaczęli z samego rana. Trójka uczniów wraz z Krystyną Raczyńską i Adamem Gomółką z Nadleśnictwa Mińsk pojechali do studia TVP, aby przed kamerami opowiedzieć o tym, jak wygląda finał w Kałuszynie. W tym samym czasie na ulicach gminy kwestowało 50 wolontariuszy z Kałuszyna, Wielgolasu i Wierzbna, a Dom Kultury pękał w szwach. Szczelnie wypełnili go rodzice, podziwiający na scenie swoje pociechy z przedszkola oraz klasy zerowej szkoły podstawowej w Kałuszynie oraz z przedszkola „Dobry Start” w Mińsku. Po nich scenę opanował zespoły: KASIANIECKA, FLECIKI, EKSPLOZJA, RAZEM, STUDIO PIOSENKI oraz artyści pracujący przy Domu Kultury w Kałuszynie. W przerwie między występami trwała licytacja orkiestrowych gadżetów i darów, kiermasz rękodzieła i loteria fantowa. Na głodnych czekała kawiarenka i grochówka, a sportowych fanów przyciągnął do hali SP turniej tenisa stołowego.

Kałuszynianie po raz kolejny pokazali swoje wielkie serca. Dzięki nim sztab zebrał aż 37 812, 32 zł.

Miński rekord
Miński sztab pobił swój zeszłoroczny rekord zbiórki. Tym razem do puszek mińskich wolontariuszy trafiły dokładnie 42 287,28 zł, czyli aż o 12 tys. więcej niż podczas 21. finału. Kapryśna pogoda nie przeszkodziła wolontariuszom z hufca ZHP Mazowsze w działaniu – kwestowali zawzięcie, mimo deszczu, mrozy i wiatru.

W tym roku pomagali im modelarze z GCK Mrozy, ze Spółdzielni Mieszkaniowej Przełom oraz MDK, którzy wspólnie z instruktorem Aleksandrem Drabarkiem zaprosili mińszczan na wystawę do pałacu.

Można tam było zakupić obrazy i przedmioty wykonane metodą decoupage, przygotowane przez słuchaczy Mińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Prezes Stowarzyszenia Radość Trzeciego Wieku przekazał na rzecz WOŚP, pochodzący ze sprzedaży prac czek na kwotę 2620 zł.

Tymczasem w bibliotece wydawnictwo Kwiaty Orientu, Edyta Matejko-Paszkowska oraz pracownia Peppo przygotowały atrakcje dla najmłodszych. Ratownicy z OSP Ładzyń uczyli udzielać pierwszej pomocy, rycerze z Bractwa Rycerskiego Ziemi Mińskiej pokazywali jak strzelać z łuku, a strażacy OSP pomagali w organizacji. Anna Endzelm z komendy hufca oraz dziennikarz telewizyjny Andrzej Kozera licytowali po południu na Starym Rynku koszulki, opaski, kubki i nawet karykaturę Jurka Owsiaka. Po nich scenę opanowały zespoły Nivels, Hoap, Breadfan i Alamo, które z ogromną energią grały aż do tradycyjnego światełka do nieba.

Weterani z Mrozów
Mroziańscy wolontariusze to już weterani, a ich szefowa Maria Prusińska dobrze wie, jak przyciągnąć na finał tłumy. Tym razem nie mogło być inaczej. Progi Sali widowiskowej GCK przekroczyły setki gości. Przyszli, by podziwiać występy wokalne, taneczne i kabaretowe, ale przede wszystkim – wziąć udział w licytacji. Do wzięcia były m.in. orkiestrowe gadżety, prace artystyczne i… rower ogrodowy. Emocje były ogromne, a na tym atrakcji nie koniec. Strażacy przygotowali pokaz sprzętu, w hali rozegrano mecze siatkówki, a wieczorem wszystkich zaproszono do ZS na dyskotekę i światełko do nieba.

Przez cały dzień, mimo kiepskiej pogody, na ulicach gminy kwestowali wolontariusze. Dzięki ich wytrwałości i zaangażowaniu łącznie sztab w Mrozach zebrał 19 150 zł.

Siennickie fanty
Zespół Szkół w Siennicy z orkiestrą Jurka Owsiaka grał już po raz piąty. Tegoroczny finał zaczął się od Memoriału Bartka Filipiaka, turnieju tenisa stołowego oraz zbiórki krwi. Tym cennym darem podzieliły się 43 osoby, oddając łącznie 19,35 l krwi. Natomiast na scenie pojawiły się dzieci z siennickich przedszkoli oraz uczennice ZS pod kierunkiem Jakuba Maguzy. Atrakcyjne zabawy i konkursy dla najmłodszych przygotowała i poprowadziła Marta Patoka wraz z uczennicami klas obsługi turystycznej.

Oczywiście, nie obyło się bez licytacji. Największym zainteresowaniem cieszyły się: skok ze spadochronem, weekend w Mazowieckim Siole Julianówka, rękawice bokserskie wielokrotnego mistrza świata w kick-boxingu Marka Piotrowskiego oraz ręcznie wyszywane obrazy. Nowością był domowej roboty orkiestrowy tort wykonany i ufundowany Jacka Szubińskiego. Wieczór zwieńczył zaś pokaz fajerwerków, których fundatorem był m.in. Grzegorz Zieliński.

Nad wszystkim czuwała szefowa sztabu Grażyna Zdun. Pod jej okiem 36 uczniów kwestowało na ulicach Siennicy, Mińska i okolicznych wiosek. Łącznie zebrali ponad 10 tys. zł.

Stanisławów ognia
W Stanisławowie, Pustelniku, Poświętnym i Dobrem od rana na ulicach kwestowało 30 wolontariuszy. Popołudniu zaś finał rozegrał się w Gminnym Ośrodku Kultury. Zagrała orkiestra dęta GOK, Bobi oraz Magda Bereda. Była tez licytacja, lampiony szczęścia i światełko do nieba, po którym na placu przed GOK-iem rozegrał się teatr ognia. Do akcji włączyli się też harcerze z 23. DH Czarna Woda i strażacy ochotnicy. O godz. 15.00 rozbrzmiała syrena, zwiastująca pokaz ratownictwa medyczno-technicznego.

Tym razem oprócz cięcia samochodu i zajmowania się poszkodowanymi trzeba było ugasić pojazd, który stanął w płomieniach.

Sulejówek harcerski
Sztab Hufca ZHP Sulejówek liczył w tym roku 27 wolontariuszy oraz wielu pomocników, którzy wspierali w końcowym liczeniu uzbieranej kwoty – w sumie ponad 80 osób – harcerzy, uczniów oraz rodziców. Wolontariusze jak co roku pojawili się przed kościołami oraz sklepami w Sulejówku, Sulejówku Miłosnej i Halinowie. W sztabie mieszczącym się w hufcu dyżurowała dh. organizator Pamela Starościńska i dh. pomocnik Klaudia Stokfisz, witając wolontariuszy gorącą herbatą i zapraszając na drobny poczęstunek.

Po rozliczeniu puszki każdy wolontariusz wraz z pomocnikami otrzymał podziękowanie i losował drobne fanty z logiem orkiestry. Łącznie sztab w przybliżeniu zebrał 23040 zł i… poduszkę masującą o wartości 990 zł, którą podarowała mieszkanka Sulejówka.

Numer: 3 (850) 2014   Autor: (jk, ret)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *