Pod koniec grudnia w Zespole Szkół w Latowiczu obchodzono potrójną uroczystość, 10-lecie istnienia wolontariatu ,,Starszy Brat – Starsza Siostra”, spotkanie opłatkowe przy dźwiękach polskich kolęd oraz przypadający na 5 grudnia Dzień Wolontariusza. Było to bardzo ważne święto dla wszystkich wolontariuszy, bo wtedy ich praca, zaangażowanie i poświęcenie szczególnie były podkreślane i akcentowane.
Cynowa pomoc
Dziesięć największych osiągnięć, przybliżonych przez Monikę Tymińską oraz Annę Świątek pokazało, że w 10-lecie wolontariatu ,,Starszy Brat-Starsza” jest się z czego cieszyć.
Całoroczna zbiórka baterii, dzięki której pod hasłem ,,Chronię naturalne środowisko’’ w roku szkolnym 2011/2012 zebrano aż 750 kg baterii czy zbiórka korków (udało się zebrać ponad tonę) prowadzona w ramach akcji charytatywnej na rzecz Fundacji Dzieciom ,,Zdążyć z pomocą” z Mińska, to tylko uwertura owocnych działań.
W maju 2013 r. wolontariat nawiązał współpracę z Firmą Green Office Ecologic, która wspiera Polską Sekcję Pomoc Kościołowi w Potrzebie w realizacji projektów humanitarno- edukacyjnych. Środki uzyskane ze zbiórki elektro-śmieci na terenie Latowicza przeznaczone zostały na finansowanie budowy studni w krajach trzeciego świata w ramach projektu „Grosz jak Kropla Wody” oraz na wsparcie działalności humanitarnej w szkołach i szpitalach prowadzonych przez misjonarzy na całym świecie.
Od kilku lat uczniowie uczestniczą w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez fundację na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych „Pomóż i Ty”. Dochód z ubiegłorocznej przeznaczono na rzec poszkodowanej w wypadku Justyny Niedziałek. Wszyscy, którzy kupili cegiełki dali Justynie szansę na normalne życie. Swą ofiarność, wrażliwość, dobroć, otwartość oraz serce wolontariusze Latowicza pokazali także dla przebywającej w śpiączce Eweliny Sokół, mieszkanki Mińska Mazowieckiego. Dla niej odbyła się zbiórka pieniędzy do puszek z przeznaczeniem na leczenie, rehabilitację oraz bardzo kosztowne odżywianie pozajelitowe.
Podczas dożynek parafialnych, w sierpniu 2013 roku dzięki pomocy lokalnych instytucji, Szkolnego Koła Caritas w Wielgolesie i innych ludzi dobrej woli udało się zorganizować pomoc dla niepełnosprawnej gimnazjalistki Marleny Kieliszczyk, która potrzebuje pieniędzy na protezę lewej ręki. Pomimo wakacyjnego czasu do pracy zgłosiło się ponad 40 wolontariuszy i ich rodziców, którzy zbierali pieniądze do puszek, sprzedawali książki, ciasto domowego wypieku, cegiełki, płyty, autografy, malowali twarze dzieciom i pomagali fizjoterapeutom, którzy nieodpłatnie wykonywali masaże rehabilitacyjne. Zebrano prawie 14 tysięcy złotych.
Wolontariusze zdobyli też I miejsce w Powiatowym Konkursie na ,,Gazetkę ścienną dotyczącą wody i sposobów jej oszczędzania”, a w tym roku przystąpili do kampanii społecznej „Szkoła bez przemocy”.
Od wielu lat także współpracują ze Szkolnym Kołem Caritas w Wielgolesie, SU, rodzicami, nauczycielami, lokalnymi mediami oraz z takimi placówkami jak Domy Pomocy Społecznej w Mieni, Drożdżówce i Dom Małego Dziecka w Siennicy. Nawiązali również współpracę z aktorami i pracownikami planu serialu RANCZO, piosenkarką Urszulą oraz z gminnymi instytucjami, o czym wspominali Bogdan Świątek-Górski, wójt gminy Latowicz oraz dyrektor Wiesława Kosobudzka.
Przygotowany przez Ewelinę Kaniewską występ pięciolatków, prezentacja multimedialna Piotra Krzewskiego oraz pantomima gimnazjalistów „O szkodliwości i zgubnych skutkach nałogów” wpisały się w feerię podziękowań dla wszystkich przyjaciół wolontariatu. Podobał się, zwłaszcza tym najmłodszym, pokaz iluzjonistyczny i woltyżerka w wykonaniu gimnazjalisty z Mrozów Patryka Budkowskiego.
Podczas spotkania nie zabrakło kolęd, opłatka oraz życzeń. Anioły za ofiarność dla sponsorów oraz dla gości wójta, Anny Strzelec, Ewy Kaliszewskiej z BS w Latowiczu, dyrektor BP Anny Niedek, opiekunki Szkolnego Koła Caritas w Wielgolesie Małgorzaty Krupy, nauczycieli i zaprzyjaźnionych wolontariuszy dopełniły jubileuszowe spotkanie.
Numer: 3 (850) 2014 Autor: Teresa Romaszuk
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ