Powiat mińskiPowiat miński świąteczny

Wigilie pod chmurką w gminach Jakubów, Cegłów i Mrozy weszły już na stałe do Bożonarodzeniowej tradycji i z powodzeniem skupiają tamtejsze społeczności. Spotkania wyzwoliły ogromną potrzebę integracji i obdarowywania się dobrem, zgromadziły wielu artystów oraz miłośników polskich kolęd i pastorałek.

Wietrzne opłatki

Mieszkańcy jakubowskiej gminy spotkali się na wspólnym łamaniu opłatka, na które zaprosiła wójt Hanna Wocial. Jak na gospodarza przystało zachęcała zebranych do kolędowania, obdzielała życzeniami i umacniała w zebranych tradycje świąteczne.

– Życzę wszystkim miłości, dzięki której stajemy się lepsi, przyjaźni, umiejętności radowania się małymi rzeczami, życzliwości oraz pełnych empatii ludzi wokół – mówiła Ewa Orzełowska, Przyjaciel Gminy Jakubów i wicemarszałek Samorządu Województwa Mazowieckiego. By kryzys nikogo nie dotykał, życzył poseł na sejm RP Krzysztof Borkowski, świąteczne życzenia od Karoliny Kaczorowskiej, wdowy po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim przekazał także Ignacy Wieczorek. Ksiądz Mirosław Tempczyk, proboszcz parafii pw. Świętej Anny w Jakubowie zachęcał mieszkańców do modlitwy o jedność oraz do autentycznego patriotyzmu.

Tego jednak było pod ciepłym niebem Jakubowa co niemiara. Przedstawienie przyjaciół biblioteki przypominało, że Boże Narodzenie jest na wskroś polskie. Całe rodziny rozumiały to przesłanie i łączyły się w kolędowaniu, do którego melodię podpowiadała uzbrojona w akordeon Zofia Kowalska. I jak to w takich chwilach bywa, nie zabrakło rozśpiewanych aniołów, sosenki z boru, pierogów wigilijnych, gorącego bigosu, dzwoneczków św. Mikołaja (Janusz Boruc), tańczącego aniołka (Jagódka Wieczorek) i oczywiście Jezusowej miłości.

W Mrozach wigilia tradycyjnie – jak co roku – odbyła się w sali widowiskowej oraz na placu przed Gminnym Centrum Kultury. Inicjatywa dzielenia się opłatkiem i wspólnego kolędowania istnieje tu od kilkunastu lat i cieszy się dużą popularnością. Wydarzeniu patronuje wójt Dariusz Jaszczuk, a dyrektor GCK Mirosław Borczyński wspólnie z plejadą artystów nadaje spotkaniu wymiar kulturalny. Tym razem mieszkańców przywitała grupa teatralna GCK, przygotowana przez Katarzynę Wojciechowską. Nie pomogły diabelskie sztuczki. Magię świąt przywrócono anielskim fortelem, a polskie kolędy wydobyte z lamusa przez Jolantę Kowalczyk i jej chór Akademii Kulturalnej długo jeszcze podśpiewywano. W trakcie spotkania nie zabrakło konkursu znajomości kolęd. Nagrodą było 7 znaczków pocztowych (tramwaj konny, rondo Mrozy Południowe, kościół, park im. Piotra Starosty, stacja kolei), które wydano z okazji nadania miejscowości Mrozy praw miejskich. Radość tę akcentowano szczególnie przy wspólnym opłatku, wśród jarmarcznych cudów i Bożonarodzeniowych smakołyków.

Zainicjowane przez wójta gminy Cegłów Marcina Uchmana kolędowanie pod chmurką spotkało się z dużym odzewem mieszkańców. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy zorganizowały w sali OSP kiermasz świąteczny, który corocznie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Opiekunką przedsięwzięcia była Janina Laskowska. Popularnością cieszyły się sójki i potrawy wigilijne. Nie brakowało stroików na choinkę oraz rękodzieła.

Później, przy blasku oświetlonej choinki ewangelię odczytali księża Dariusz Cempura i Grzegorz Dróżdż. Harcerki przekazały Światełko Betlejemskie księżom, a wójt złożył wszystkim świąteczne życzenia. Po odśpiewaniu wspólnej kolędy i podzieleniu się opłatkiem zebrani przeszli do sali OS P, gdzie wspólne kolędowanie rozpoczęło się z zespołem Zorza. Później zebrani mogli obejrzeć jasełka w wykonaniu mieszkańców DPS Jedlina w Mieni. W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja panie z GOPS-u częstowały zebranych wigilijną kapustą i gorącą herbatą. A kiedy Mikołaj wręczył wszystkim dzieciom słodkości, wystąpił zespół CMB, z którym długo jeszcze kolędowano pod świątecznymi gwiazdami.

Numer: 1/2 (848/849) 2014   Autor: Teresa Romaszuk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *