Żaków wolontariuszy

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas działającego w Zespole Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie, jak co roku tuż przed świętami, mają pełne ręce roboty. Żakowska młodzież chciałaby sprawić, aby zbliżające się gody były radosne, spokojne i zdrowe, dla tych których życie na co dzień nie rozpieszcza. Dzięki kampanii promocyjnej Caritas, ich kreatywne działania zostały docenione również w krajowych mediach.

Dzielą się ciepłem

Już w listopadzie rozpoczęły się pierwsze szkolne akcje charytatywne, a Międzynarodowy Dzień Wolontariusza (5 grudnia) zainaugurował kolejne. Wolontariusze zorganizowali zbiórkę słodyczy, którymi z racji Mikołajek obdarowali dzieci z Domu Pomocy Społecznej w Kątach oraz podopiecznych z zaprzyjaźnionego domu dziecka. W akcję włączyli się wszyscy uczniowie szkoły, którzy chcieli taką właśnie słodką niespodzianką sprawić przyjemność swoim rówieśnikom. Szczególnie serdeczna atmosfera panowała w Kątach, gdzie tamtejsi mieszkańcy co roku bardzo żywiołowo reagują na spotkania z żakowską młodzieżą. Okazja do kolejnego spotkania będzie jeszcze przed świętami, kiedy to wolontariusze wystąpią w koncercie kolęd i pastorałek w DPS Kąty oaz DS Kaśmin w Drożdżówce.

Żakowska młodzież zorganizowała również zbiórkę odzieży zimowej, którą obdarowane zostały najuboższe rodziny z najbliższej okolicy. Na co dzień zaś, łącząc przyjemne z pożytecznym – pomaganie z recyclingiem, wszyscy uczniowie zbierają plastikowe nakrętki, które regularnie przekazują Stowarzyszeniu Dzieci Niepełnosprawnych „Możesz więcej”, które od tego roku prowadzi szkołę w Nowym Zglechowie.

Włączyli się także w ogólnopolską akcję wigilijnego dzieła pomocy dzieciom, rozprowadzając ozdobne świece Caritas na wigilijny stół. Dzięki funduszom zebranym podczas tej świątecznej akcji, organizowanej na terenie całej naszej diecezji, możliwe będzie funkcjonowanie czterdziestu placówek Caritas, m.in. w Mińsku Mazowieckim, Otwocku, Józefowie, Rembertowie i w samej Warszawie. Kolejny raz – 10 groszy z każdej rozprowadzonej świecy przeznaczone będą na głodujące dzieci w Afryce.

Wigilia to chyba najbardziej przepełniony zwyczajami dzień w roku, a puste nakrycie jest jedną z powszechnie znanych wigilijnych tradycji – w każdym regionie kraju. Pozostawiamy wolne miejsce przy stole na znak naszej gotowości do przyjęcia potrzebującego, nieoczekiwanego gościa. Dlatego żakowska młodzież zaangażowała się także w inną akcję Caritas. To pełne nakrycie, które stanie się możliwe dzięki wysłanym na numer 72052 za 2,46 zł z VAT. Zebrane w ten sposób środki posłużą na przygotowanie wieczerzy wigilijnej dla najuboższych ludzi, korzystających z Jadłodajni Caritas w Mińsku Mazowieckim, Warszawie i Legionowie.

Żakowscy wolontariusze Szkolnego Koła Caritas zachęcają również do udziału w corocznej świątecznej akcji Caritas DWP „Podziel się ciepłem na zimę”. To pomoc w sfinansowaniu zakupu węgla biednym rodzinom. W tym roku jest ich już ponad 50. Każda zima, nawet mniej sroga, stawia wiele ubogich rodzin naszej diecezji w dramatycznej sytuacji. W wielu domach – nie tylko rodzin bezrobotnych, lecz także pracujących z niskimi pensjami – rodzice nie są w stanie zakupić dwóch ton węgla wartych 1800 zł. Stąd wsparcie, aby dzieci nie chorowały i mogły się spokojnie uczyć.

Jak zaradzić temu problemowi? Wystarczy wpłacić dowolną sumę na konto Caritas DWP: PEK AO SA nr 57 1240 6074 1111 0000 4991 2023 z dopiskiem „Węgiel” i… rozpalić w czyimś piecu.

Zachęcamy do wsparcia akcji Caritas, w które tak aktywnie angażują się żakowscy wolontariusze. Ich kreatywne działania zostały niedawno docenione również w mediach. Zostali zaproszeni do udziału w kampanii promocyjnej akcji Caritas „Podziel się ciepłem na zimę”, w ogólnopolskiej prasie i telewizji.

Numer: 51/52(846/847)2013 Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *