W mińskim ZSM-2

Jak zrelaksować się po lekcjach, znaleźć pomoc w odrobieniu prac domowych, a nawet nauczyć się przygotowywania zdrowych i smacznych przekąsek? Uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Mińsku doskonale to wiedzą. Idealnym miejscem na odpoczynek, rozmowę z przyjaciółmi i naukę jest szkolna świetlica, którą sami nazwali „przyjazną”.

Przyjazna świetlica

W mińskim ZSM-2 / Przyjazna świetlica

Świetlica działa od poniedziałku do czwartku w godzinach 13.40-15.40. W programie wszystkich spotkań uwzględniana jest praca profilaktyczna zmierzająca do kształtowania prawidłowej osobowości uczniów i rozwijania pozytywnych cech. Prowadzone zajęcia pobudzają uczniów do aktywności i samorealizacji. Wspólne spełnianie czasu ma na celu uczenie młodzieży pokonywania trudności, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, rozwiązywania konfliktów metodą bez porażek. Uczniowie uczą się współpracy z innymi, a także rozwijają umiejętności znajdowania w samych sobie oparcia w trudnych momentach życiowych. Przygotowują się do zrozumienia i przyjęcia odpowiedzialności związanej z dorastaniem społecznym.

„Przyjazna świetlica” zapewnia uczniom pomoc w odrabianiu lekcji i uzupełnianiu zaległości w nauce. Uczniowie mogą tu swobodnie korzystać z internetu oraz gier interaktywnych. Popularnością cieszą się też gry planszowe oraz piłkarzyki. Zajęcia w świetlicy rozwijają też zdolności plastyczne uczniów. Niektórzy wykonują oryginalne i pomysłowe prace, które stanowią potem elementy dekoracji.

Podczas zajęć podopieczni ZSM-2 uczą się samodzielności. Przygotowują sobie kanapki, tosty, sałatki, smażą naleśniki, gofry oraz inne potrawy w zależności od upodobań. Uczą się estetycznego podawania posiłków i dbania o porządek w kuchni. Wszystko pod okiem nauczycieli, którzy przekonują, że te umiejętności z pewnością okażą się przydane w dorosłym życiu. W „przyjaznej świetlicy” organizowane są także spotkania okolicznościowe np. wspólne Wigilie, wielkanocne składanie życzeń oraz Dzień Dziecka, które w całości są przygotowywane przez uczniów. Integrują one środowisko szkolne oraz uczą pielęgnowania tradycji. – Tego rodzaju działalność jest niezwykle potrzebna i pozytywnie wpływa na rozwój młodego człowieka. W atrakcyjny sposób organizuje uczniom wolny czas i służy rozwojowi ich indywidualnych zainteresowań. Nasza świetlica otwarta jest dla wszystkich, którzy potrzebują wsparcia, zrozumienia oraz pomocy w różnych sytuacjach – mówi Grażyna Kałczewiak, nauczyciel w Zespole Szkół Miejskich nr 2 w Mińsku. Nie dziwne, że uczniowie stale do świetlicy ciągną. Znajdują w niej nie tylko rozrywkę, ale i pomoc.

Numer: 51/52(846/847)2013   Autor: (opr. jk)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *