Powiat mińskiPowiat miński oświatowy

Zespół Szkół Specjalnych im. Janiny Porazińskiej w Ignacowie po oddaniu nowych budynków szkolnych i obiektów sportowych stał się jedną z najnowocześniejszych placówek w województwie mazowieckim. W skład Zespołu wchodzi szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła przysposabiająca do pracy. Od września 2013 roku w szkole podstawowej i gimnazjum uczą się także osoby z niepełnosprawnością w stopniu lekkim.

Twarze integracji

Powiat miński oświatowy / Twarze integracji

Placówka liczy obecnie 200 uczniów, prawie połowa mieszka w pobliskim internacie, a pozostali uczniowie dowożeni są busami. Na uroczystości otwarcia nowego budynku szkolnego przewodniczący powiatowej komisji oświaty Daniel Milewski zaznaczał, że ta placówka zmieniła się nie do poznania po to, by jej niepełnosprawni uczniowie mogli lepiej poznawać świat. Milewski znany w środowisku samorządowym ze szczególnego zaangażowania w rozwój szkolnictwa dla niepełnosprawnych podkreśla, że na terenie zespołu w Ignacowie prowadzone są terapie w zakresie wspomagania polisensorycznego, logopedii, EEG biofeedback, gimnastyki korekcyjnej, terapii montessori, muzykoterapii, logorytmiki i rehabilitacji ruchowej.

Szkoła w Ignacowie to nowoczesna placówka z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną służąca dzieciom i młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami. Jak dodaje dyrektor Janina Brzeszkiewicz, w przyszłym roku szkolnym planowane jest utworzenie oddziału przedszkolnego.

Szkoła współpracuje ze Stowarzyszeniem Olimpiady Specjalne Polska. Przy placówce działa Klub Olimpiad Specjalnych „Ignasie”, w którym zawodnicy trenują: piłkę nożną, lekką atletykę, tenis stołowy, badminton, bocce, bowling, hokej halowy. W tym roku szkolnym uczniowie brali udział w wielu zawodach sportowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.

Działania szkoły wspierane są od 10 lat przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Upośledzonych Umysłowo „Dzieciom Radość”. Dzięki współpracy ze stowarzyszeniem uczniowie biorą udział w turnusach rehabilitacyjnych, wydarzeniach kulturalnych, sportowych, wycieczkach edukacyjnych.

– Stowarzyszenie, pozyskując środki z 1% podatku dochodowego, realizuje projekty i działania służące rozwojowi uczniów. Cyklicznie od 5 lat organizowany jest Integracyjny Koncert Mikołajkowy dla osób niepełnosprawnych z terenu powiatu mińskiego i uczniów ze szkół masowych – podsumowuje dyrektor Brzeszkiewicz. Ostatni odbył się 5 grudnia w mińskiej Budowlance.

Numer: 51/52(846/847)2013   Autor: (jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *