Powiat mińskiPowiat edukacyjny

Mińscy policjanci z komendy powiatowej zawsze chętnie odpowiadają na zaproszenia placówek oświatowych, służąc specjalnymi pokazami. Uczniom przybliżają pracę policji, służbowych psów oraz wyposażenia i zawsze spotykają się z zachwytem w oczach swoich słuchaczy. Tak było i tym razem, gdy dla uczniów i przedszkolaków przygotowali wyjątkowe atrakcje.

Policyjne wizyty

Powiat edukacyjny / Policyjne wizyty

W ostatnich tygodniach mińscy stróże prawa odwiedzili szkołę w Mariance, przedszkolaków z mińskiego PM-4 oraz ze Stojadeł, a uczniów ze Starej Niedziałki zaprosili do siebie. Wszystko w ramach promocji bezpieczeństwa, zwiększania poziomu świadomości i przybliżania pracy w policji. Dla każdej grupy przygotowali inne atrakcje, które zaskakiwały i robiły na słuchaczach ogromne wrażenie.

Uczniów szkoły podstawowej w Mariance odwiedzili policyjni przewodnicy psów patrolowo- tropiących. Sierż. sztab. Daniel Pernach, starszy sierż. Szymon Lipiński i st. post. Tomasz Golubski opowiedzieli dzieciom o sposobie postępowania w sytuacji zetknięcia się z agresywnym zwierzęciem. Radzili, aby zachować spokój, a w razie zagrożenia przyjąć postawę żółwia, zasłaniając twarz i głowę. Uczniom opowiedzieli również o swojej służbie i zademonstrowali umiejętności policyjnych czworonogów.

U przedszkolaków z mińskiego PM-4 pojawili się natomiast policjanci z drogówki. Asp. Konrad Tylutki i sierż. sztab. Szymon Bryńczak poprowadzili wykład na temat znaków drogowych i właściwych zachowań na drodze. Przywieźli ze sobą wiele policyjnych gadżetów, służących m.in. edukacji dzieci i młodzieży. Alcogogle, świecące sygnalizatory, alkotestery Alco-blow czy kamizelka kuloodporna – to tylko niektóre z atrakcji, które przedszkolaki mogły zobaczyć z bliska.

Ich rówieśnicy z oddziału przedszkolnego w Zespole Szkół w Stojadłach również miały okazję przyjrzeć się policyjnym gadżetom. Na wstępie posłuchały opowieści na temat policji, dowiedziały się m.in., jakie są rodzaje policyjnych służb, ilu jest policjantów w powiecie mińskim, ile mają radiowozów i motocykli. Funkcjonariusze opowiadali dzieciom jak pracują i w jaki sposób ściga się przestępców.

Druga część spotkania to już prezentacja sprzętu. Maluchy z nieskrywaną radością przymierzały kamizelki, czapki i hełm oraz oglądały lusterko do zaglądania w trudnodostępne miejsca oraz tester narkotykowy, dający policjantom możliwość sprawdzenia, jaki narkotyk w danej chwili znaleźli. Każdy chciał przez chwilę poczuć się jak antyterrorysta i policjant w akcji.

Atrakcje czekały również na uczniów klasy szóstej szkoły podstawowej w Starej Niedziałce, którzy odwiedzili mińską komendę. Zwiedzili stanowisko kierowania, policyjne pomieszczenie dla osób zatrzymanych, atelier techników kryminalistyki oraz specjalistyczną kojcownię dla policyjnych psów. Asp. Sztab.Krzysztof Kowalczyk opowiedział im o pracy policjantów zabezpieczających ślady, a sierż. sztab. Piotr Barycki – o wyposażeniu cel i monitoringu więźniów.

Każde z tych policyjnych spotkań kończyły się gromkimi brawami i wspólną sesją zdjęciową. Dla uczniów to z pewnością niezapomniane przeżycie, które być może wpłynie w przyszłości na wybór ich życiowej drogi. Być może za kilka lat wzmocnią oni szeregi mińskiej policji.

Numer: 50 (845) 2013   Autor: Justyna KowalczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *