Powiat mińskiPowiat szpitalny

W przyszłym roku szpital powiatowy w Mińsku skończy 100 lat. Taki jubileusz zdarza się niezwykle rzadko. Dlatego zarówno dyrekcja placówki, jak i prowadzące ją starostwo już teraz przygotowują się do tego święta. Na specjalnej konferencji prasowej zarząd organizacyjny jubileuszu zdradził, co będzie się działo w 2014 roku.

Setne przymiarki

Powiat szpitalny / Setne przymiarki

Szpital powiatowy im. Jędrzeja Śniadeckiego w Mińsku otworzono w 1915 roku, jednak jego pierwsze pomieszczenia działały już rok wcześniej. Na przestrzeni stulecia w jego murach setki tysięcy osób znalazło pomoc – przyjmowano żołnierzy w czasie I i II wojny światowej, niesiono pomoc walczącym w wojnie bolszewickiej w 1920 roku, ratowano chorych i poszkodowanych w wypadkach.

Tak długa służba na rzecz mieszkańców powiatu mińskiego zasługuje na szczególne uznanie. To dlatego rada powiatu zadecydowała, by cały przyszły rok poświęcić obchodom 100-lecia szpitala, przyjmując za rozpoczęcie jego funkcjonowania rok 1914. Powstał nawet specjalny zespół organizacyjny ze starostą Antonim Tarczyńskim na czele, który pokieruje obchodami.

Ten właśnie zespół 5 grudnia br. zwołał konferencję prasową, by – jak tłumaczył starosta – za pośrednictwem mediów przedstawić założenia programowe. – Tojubileusz zacny. Chcemy, żeby był zaznaczony nie tylko na terenie miasta, ale i wszystkich gmin – mówił Tarczyński.

Kalendarz obchodów – choć jeszcze otwarty – wygląda bogato. Pierwsze uroczystości zaplanowane są już na styczeń. Wtedy przed wejściem na ścianie szpitala zawiśnie płaskorzeźba patrona placówki – Jędrzeja Śniadeckiego, a w holu głównym – tablica informacyjna poświęcona jego pamięci. Kolejna zawiśnie w maju podczas obchodów 3 połączonych świąt związanych z lecznictwem – Dnia Służby Zdrowia, Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oraz Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek. Będzie ona upamiętniała pracowników szpitala.

W obchody włączeni zostaną także mieszkańcy. Przedszkolaki zostaną zaproszone do odwiedzin Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, gdzie będą mogły obejrzeć karetkę, jej wyposażenie i sprzęt do ratowania życia. Dla uczniów szkół każdego szczebla przygotowano konkursy – literackie, aktorskie i plastyczne, a dla dorosłych – popularne białe niedziele, czyli dni bezpłatnych badań.

Kulminacyjnym dniem jubileuszu będzie 18 września 2014 roku. Wtedy to do Mińska zawitają prezydent Bronisław Komorowski i abp Henryk Hoser jako patroni honorowi obchodów. W komitecie honorowym znaleźli się również marszałek Adam Struzik, wojewoda Jacek Kozłowski, Jacek Michałowski z kancelarii prezydenta oraz przedstawiciele samorządów, zasłużeni pracownicy szpitala, dyrektorzy placówki, osoby duchowne współpracujące ze szpitalem oraz inni, którzy współtworzyli historię powiatowej lecznicy.

W obecności tak ważnych gości w szpitalnym łączniku odsłonięta zostanie galeria zasłużonych dla szpitala. W pałacu Dernałowiczów natomiast prezydent Komorowski wręczy pracownikom odznaczenia resortowe i za długoletnią służbę, a w sanktuarium pw. NN MP odprawiona zostanie msza święta. Wszystko – jak twierdzi dyrektor Mieczysław Romejko – bez pompy i zadęcia.

Z okazji setnego jubileuszu wydana zostanie również monografia szpitala, której głównym autorem będzie dr Lilla Kłos. Znajdą się w niej ciekawostki i nieznane fakty, w tym fragmenty pamiętników siostry Walentyny Workowicz, która od lat 20’ XX wieku pracowała w mińskim szpitalu.

Skąd na to wszystko pieniądze? Dyrektor Romejko nie chce angażować środków z budżetu szpitala. Fundusze na organizacje mają pochodzić ze środków zewnętrznych – głównie od sponsorów, do których już wysłano prośbę o wsparcie. Nadal poszukiwany jest jednak sponsor strategiczny, który udźwignie ciężar całorocznych obchodów. Jeżeli się znajdzie, rok 2014 w powiecie mińskim będzie wielkim świętem zdrowia.

Numer: 50 (845) 2013   Autor: Justyna KowalczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *