Cmentarze kryją wiele zabytkowych nagrobków, o których nikt już nie pamięta. W Mińsku i Stanisławowie pamiętają o nich społecznicy, którzy na ich renowację prowadzą coroczne zbiórki pieniędzy.

Zbierają na nagrobki

Taką kwestę Stanisławowskie Towarzystwo Historyczne przeprowadzi 1 listopada 2012 roku, w godzinach 8.00-14.00 na cmentarzach w Stanisławowie i Pustelniku. Pieniądze uzyskane podczas zbiórki przeznaczone zostaną na odnowienie tamtejszych zapomnianych pomników. Niektóre z nich są w bardzo złym stanie technicznym i tylko natychmiastowa renowacja lub przynajmniej częściowe zabezpieczenie przed dalszym niszczeniem, pozwoli je ocalić.
W zeszłym roku środki zebrane podczas kwesty na stanisławowskim cmentarzu – wzmocnione 15-tysięczną dotacją z Urzędu Marszałkowskiego – pozwoliły odrestaurować tamtejszy nagrobek rodziny Masłowskich. Fundusze z tegorocznej zbiórki w Pustelniku przeznaczone zostaną natomiast na renowację i konserwację pomnika Maryanny z Humięckich Wnorowskiej. Prace te planowane są na rok 2013.

Numer: 2012 44 Autor: (jk)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *