Powiat mińskiPowiat miński Andriollego

Związany przez kilka lat z Mińskiem Andriolli wrócił do miasta jako patron szkół lub wydarzeń. Jednym z nich są coroczne konkursy ilustratorskie. Trzeci finiszował 22 listopada br. z plonem ilustracji poezji Juliana Tuwima, by uczcić obchody roku poety, który choć z obcej krwi, po polsku pisał i czuł.

Namalować Tuwima

Powiat miński Andriollego / Namalować Tuwima

Na podsumowanie plastycznych dokonań młodych artystów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zaproszono do świetlicy ZSE. Część artystyczną przygotowały pierwszaki pod kierunkiem Joanny Dębowskiej- Kępczyk, a wystawę pokonkursową przygotowały klasy plastyczne pod kierunkiem Anny Zabrodzkiej- Skrzyckiej, Tomasza Sadleja i Lidii Nowak-Chomicz.

W świetlicy Ekonoma również można było obejrzeć wystawę pokonkursową prac z podsumowania konkursu ekologicznego, który pokazaliśmy niedawno na łamach tygodnika i w naszej CsTV.

Z gimnazjalistów najbardziej przekonujący był salezjanin Artur Kłosiński pod opieką artystyczną Diany Gajc-Piątkowskiej. Za nim Olga Gałązka z Zamienia (op. Anna Ignaczak) oraz Kacper Karaban – z ZS-1 w Sulejówku (op. Agnieszka Żurawska) i trzecia Martyna Przyborowska z SG M pod opieką Jadwigi Bajorek.

Dwa wyróżnienia komisja przyznała Marii Domańskiej z GM w Jakubowie (op. Dorota Czerwińska) oraz Konradowi Rokickiemu i Justynie Nozderko z GM w Hucie Mińskiej (op. Ewa Olszewska)

Wśród średniaków wszystkich mińszczan pobiła uczennica plastyka – Dominika Kożuch z Warszawy. Nasze plastyczki – Katarzyna Wyrębiak i Klaudia Boguszewska ilustrujące pod okiem Anny Zabrodzkiej-Skrzyckiej uplasowały się na drugim i trzecim miejscu. Tutaj wyróżnień nie przyznano.

Jakie wiersze Tuwima wybrali do malowania? Jak można dojrzeć na wystawionych w świetlicy ilustracjach przeważają tematy fraszkowo-bajkowe, czyli najłatwiejsze do pokazania. Wcale to nie znaczyło przegranej, bo „Okulary” Artura Kłosińskiego zdobyły gimnazjalny laur.

Bardziej wyrafinowane formy dotyczyły wierszy z kolejnych tomików poezji Tuwima na czele ze znanymi, ale nie bardzo docenianymi prze krytykę „Kwiatami polskimi”.

To szkolny konkurs, więc siłą rzeczy nie mogło być ilustracji wiersza „Do prostego człowieka”, w którym autor grzecznie, ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich, aby go w dupę pocałowali.

Tak to jest, gdy poezjuje człowiek cierpiący przez znaczną część swego życia na zaburzenia nerwicowe i depresję, ze skłonnością do alkoholu, które ograniczały jego normalne funkcjonowanie i pracę.

Nie dziwmy się więc, że obok dzieł z niebywałym pięknem i kulturą słowa, Tuwim tworzył także wiersze pisane językiem potocznym, czy wprost wulgarnym.

No, ale wielkim poetą był, czego dowodzi poświęcony mu rok i konkurs w mińskim plastyku.

Numer: 49 (844) 2013   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *