Mińsk MazowieckiDąbrówka charytatywna

Od wielu lat Towarzystwo Nasz Dom zaprasza polskie szkoły do udziału w akcji Góra Grosza. Trzynasta edycja okazała się dla Szkoły Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki bardzo szczęśliwa. Uzbierała 3018,57 złotych, dzięki czemu zajęła pierwsze miejsce w województwie mazowieckim i jedno z najwyższych w Polsce. Nie udałoby się to bez udziału i wielkiego zaangażowania uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

Grosze z serc

Na taki sukces społeczność szkolna pracowała już od roku 2002. Początkowo dzieciom z domów dziecka pomagały tylko klasy młodsze. W 2003 r. do akcji przyłączyli się uczniowie klas starszych, a potem całe rodziny. W domach zbierano drobne, w szkole proponowano loterie fantowe, plakaty, konkursy plastyczne oraz inscenizacje teatralne. Powstał też projekt cegiełki, autorstwa Renaty Lubaszki. Prace sekretarza przejęła Anna Nawrot. Akcję wspomaga samorząd uczniowski klas IV-VI wspólnie z Katarzyną Abramowską, żmudnym liczeniem pieniędzy zajęły się Bogumiła Perzanowska oraz Renata Kaczmarek, a logistycznie panują nad tym Agnieszka Skalska i Ewa Serafin. Pomagają też Agnieszka Karpińska i Justyna Jóźwiak, przedstawiciele rady rodziców.

Od kilku już lat zbiórce monet towarzyszy hasło „Grosz do grosza, a będzie Góra Grosza” oraz piosenka zespołu Orkiestra Dni Naszych –„Nie ma jak dom”. O domu, rodzicielskiej miłości i rodzinie marzą dzieci, dla których akcja jest organizowana.

– Około 70 tysięcy dzieci jest obecnie w pieczy zastępczej, nie tylko w domach dziecka – mówiła Elżbieta Prządka, koordynator ogólnopolskiej akcji Góra Grosza. Podkreślała, że proste remonty czy wyposażenie placówek, to nie wszystko. Misją jest także wieloaspektowa praca z biologicznymi rodzicami, by w rezultacie dziecko mogło do rodziny wrócić. Bo też nie zabawki, komputery czy modne ubrania, lecz rodzina, w której może czuć się bezpiecznie, rozwijać się i budować zdrowe emocje są ważne, o czym przekonywał teatralny występ zespołu Kryształki, prowadzony przez Małgorzatę Szczygielską-Kluskę.

W przedstawieniu „Oj strach” pokazywali, że moc rodzicielskiej miłości i obecność bliskich, to jedne z cenniejszych darów, które pomagają wkraczać w dorosłość i pokonywać wszelkie lęki. Przyjaźń rodziców i ich zrozumienie pomogą także podnieść się z bolesnych upadków, których na drodze ku dojrzałości nie brakuje, o czym mówiła w monodramie „O rzeczach ważnych i mniej ważnych” Wiktoria Kurel.

Występ chóru Andrzeja Dziugła – podkreślony akcentem pianina (Magdalena Nogańska), gitary (Dominika Płochocka i Jakub Szerszenowicz) oraz skrzypiec (Mateusz Łuniewski, Andrzej Dziugieł) – przypominał o miłości rodziców i o domu, do którego się powraca.

Dotychczasowe edycje akcji pokazały, że uczniowie szkół i przedszkoli potrafią pomagać dzieciom w trudnej sytuacji życiowej. Przez te wszystkie lata Towarzystwo Nasz Dom zebrało na szczytny cel w sumie 2.725.454,03 zł. W ubiegłym roku szkolnym do akcji przyłączyło się ponad 10.000 szkół i przedszkoli, co stanowi 37,5% wszystkich placówek w kraju. UPS Polska przewiózł do „Liczarnii” ponad 15 tysięcy paczek. Średnio jedna placówka uzbierała 260,57 zł.

– W kryzysie ludzie są bardziej hojni – dziękując uczniom, przekonywała w ubiegły poniedziałek Barbara Krywoszejew, przedstawicielka towarzystwa.

Dyplom z gratulacjami i nagrodę w imieniu społeczności uczniowskiej odebrał Michał Trill, który w ostatniej akcji wpłacił jednorazowo aż 189 złotych. Burmistrz Marcin Jakubowski i dyrektor Sławomir Domański gratulowali wyczynu i zachęcali do udziału w XIV edycji akcji, która będzie trwać od 25 listopada aż do 6 grudnia. Towarzyszyć jej będzie hasło „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie”.

Numer: 49 (844) 2013   Autor: Teresa Romaszuk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *