Mińsk MazowieckiMińsk Mazowiecki służebny

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mińsku Mazowieckim zorganizował niedawno konferencję na temat budowania systemu skutecznej pomocy dziecku i rodzinie w mieście. W zamyśle organizatorów spotkanie skierowane do pedagogów szkolnych, psychologów, pracowników socjalnych, asystentów rodziny, koordynatorów pieczy zastępczej oraz kuratorów sądowych miało na celu określenie współpracy pomiędzy wszystkimi służbami i instytucjami powołanymi do pomocy rodzinie.

Bufory biedy

Spotkanie otworzyła oraz powitała gości dyrektor Elżbieta Kowalik-Wirowska, pokazując zadania miasta wynikające z ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Burmistrz mówił zaś o programie Rodzinny Mińsk Mazowiecki uchwalonym z myślą o mińskich rodzinach wielodzietnych, szczególnie w obliczu narastającego niżu demograficznego. Członkowie rodzin uprawnieni do korzystania z dobrodziejstw programu, a więc z co najmniej trojgiem dzieci, otrzymają imienną kartę dużej rodziny z unikalnym numerem i okresem ważności. Karty okazane wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość będą uprawniały do korzystania z ulg w miejskich instytucjach oraz u tych przedsiębiorców, którzy złożą deklarację przystąpienia do programu.

Po krótkiej przerwie Małgorzata Rybak i Bożena Siemieniuk z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mińsku Mazowieckim omówiły miejsce i zadania koordynatora pieczy zastępczej w systemie pomocy dziecku i rodzinie. W art. 77 ust. 3 ustawy o wspieraniu rodziny wskazano zadania koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Należy do nich m.in. udzielanie pomocy rodzinom zastępczym i prowadzącym rodzinne domy dziecka, przygotowanie planu pomocy dziecku, pomoc rodzinom w dostępie do specjalistów, poszukiwanie rodzin przysposabiających czy udzielanie wsparcia pełnoletnim wychowankom rodzin zastępczych.

Tematem kolejnego wystąpienia była rola asystenta rodziny. Wcieliła się w niego Bożena Zagórska, z działu pomocy środowiskowej w mińskim MOPS-ie, zastanawiała się wspólnie ze słuchaczami, czy powinien on być bardziej urzędnikiem, czy przyjacielem rodziny, z którą współpracuje.

Podsumowując temat, mówczyni stwierdziła, że pomimo specyficznej roli oraz formy współpracy asystent rodziny nie powinien zapominać o służbowym charakterze współpracy i relacji z podopiecznymi.

Metody pracy z rodziną biologiczną dziecka umieszczonego w instytucjonalnej pieczy zastępczej przedstawił dyrektor Jan Szerszeń z Domu Dziecka w Radoryżu Smolanym, natomiast znaczenie interdyscyplinarności zespołów ds. okresowej oceny sytuacji dziecka umieszczonego w instytucjonalnej pieczy zastępczej omówiła dyrektor Agnieszka Kuchta z Domu Dziecka w Falbogach.

Gościem konferencji była prezes Aneta Miszczuk-Nowak ze stowarzyszenia Elfik, która przywołując swoje własne doświadczenia przedstawiła zagadnienie alternatywy, jaką jest dla rodziny biologicznej w opiece nad dzieckiem rodzina zastępcza.

Spotkanie zakończyło wystąpienie Moniki Michalik-Towani, pracowniczki socjalnej MOPS, omawiające harmonogram działań oraz cele szczegółowe wynikające z programu wspierania mińskich rodzin.

Na razie nie wiadomo, ile rodzin skorzysta z przywilejów i ile na tym interesie straci budżet miasta. Można jednak w przybliżeniu określić wymiar pomocy, bo MOPS, PCPR i miejski Wydział Spraw Obywatelskich opracowały diagnozę pomocy. To specjalna karta zawierająca informacje o zakresie wsparcia. Jego analiza wskazuje, że w 2012 roku wzrosła liczba rodzin korzystających z pomocy społecznej (643/720) i dodatku mieszkaniowego (335/736), zaś liczba rodzin korzystających ze stypendium szkolnego, świadczeń rodzinnych (ponad 1200 osób) i funduszu alimentacyjnego kształtowała się na podobnym poziomie. Warto pamiętać, że rodziny z dziećmi stanowią ponad 46% ogółu rodzin korzystających z pomocy społecznej. Głównymi powodami jej przyznania jest niski status materialny i bezrobocie, a potem długotrwała lub ciężka choroba, niepełnosprawność oraz bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego. Problem bezradności dotyczy głównie rodzin wielodzietnych i niepełnych.

Numer: 47 (842) 2013   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *