Mińsk MazowieckiU mińskich żandarmów

Przygotowanie żołnierza wymaga bardzo dobrego procesu szkolenia. Cieszę się, że mińskie Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej współpracuje z tak wieloma instytucjami, w tym również z cywilnymi – powiedział sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek, który uczestniczył w uroczystej przysiędze żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych. Słów wiceministra nie słyszeli jednak adresaci ani ich rodziny, bo właśnie wśród gości tkwiły głośniki skutecznie zagłuszane przez zagęszczony tłum.

Cicha przysięga

To była druga przysięga w historii Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Oprócz wiceministra na trybunie honorowej stał komendant główny ŻW gen. Mirosław Rozmus, dowódcy mińskiego garnizonu, przedstawiciele wyższych uczelni wojskowych i policyjnych, miński starosta Antoni Tarczyński oraz dyrekcje szkół z klasami wojskowymi.

Intensywny okres szkolenia podstawowego młodzi adepci rozpoczęli 2 września, a ten najtrudniejszy w całej służbie wojskowej czas wytrzymało 50 elewów, w tym 12 kobiet.

Zgodnie z ceremoniałem wojskowym, przysięga odbyła się w czasie uroczystego apelu na placu manewrowym i w obecności rodzin oraz dowódców.

Aktu zaprzysiężenia dokonał komendant Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej płk dr Piotr Płonka, a na sztandar jednostki przysięgała szeregowa elewka Agnieszka Makowiecka wraz z elewami Michałem Trojanem, Gabrielem Koralem i Adrianem Natorą.

Tradycją przysiąg są także listy gratulacyjne. Tym razem w obecności najbliższej rodziny otrzymali je z rąk dowódcy i ministra szeregowi elewi Justyna Łukasiewicz, Mariusz Sas, Marcin Grzywa i Michał Trojan. Zapewne na twarzach matek pojawiłby się łzy szczęścia, ale tego dnia zimna i wietrzna pogoda powodowała tylko łzawienie spojówek.

Dodatkowo za wzorową służbę, aktywność społeczną, jak i aktywność w działalności Stowarzyszenia Żandarm, oraz gotowość wspierania kolegów, MON mianował na stopień młodszego chorążego Mariana Brzezińskiego, żołnierza rezerwy służącego w Ośrodku ŻW w Mińsku do 1996 r.

Kończąca uroczystość defilada to również sprawdzian nowych żołnierzy NSR. Szli za pododdziałami Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej, a rytm wytyczała im marszowa muzyka Orkiestry Wojskowej z Siedlec.

Przysięga była także okazją do promocji żandarmerii. Przybyli goście mogli zapoznać się z zaprezentowanym sprzętem i wyposażeniem formacji, a także uzyskać informacje dotyczące szkoleń wojskowych.

Mińscy żandarmi proponują służbę przygotowawczą. To oferta dla osób, które dotychczas nie odbyły szkolenia wojskowego, a chciałyby je odbyć jako ochotnicy. Służba ta wychodzi również naprzeciw oczekiwaniom osób, które zamierzają połączyć swoją cywilną aktywność zawodową z obowiązkami żołnierskimi, werbując się w przyszłości do Narodowych Sił Rezerwowych.

Przypomnijmy, że inauguracja stacjonowania Oddziału Specjalnego w Mińsku zdarzyła się 25 stycznia 2005 roku. Po niecałym półroczu oddziałowi wręczono sztandar, a po dwóch latach w dniu Wojska Polskiego miński OS ŻW został wyróżniony przez prezydenta RP flagą Rzeczypospolitej Polskiej.

Powstanie Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku to efekt transformacji armii i konieczności efektywnego reagowania kryzysowego na terrorystów. Dlatego oddział jest w pełni zawodową jednostką i przy naborze kieruje się nieprzeciętnymi umiejętnościami kandydatów. W szkoleniach specjalistycznych korzysta z pomocy najwyższej klasy instruktorów policyjnych i byłych żołnierzy Gromu. Stąd szkolenia i kursy z zagranicznymi partnerami i wyjazdy specżandarmów na misje zagraniczne.

Numer: 46 (841) 2013   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *